Почетна / 2018 / October (страна 2)

Месечни Архиви: October 2018

Необичен роденден во МКЦ за деца без и со посебни потреби

Во Детскиот креативен центар МКЦ денес ќе биде организирано големо дружење меѓу деца без и со посебни потреби, насловено како „Необичен роденден“. Настанот е поддржан од невладината организација Аутизам ААМК и голем број граѓански активисти. Средбата има за цел да покаже дека децата иако се различни сепак се многу слични …

Повеќе »

Видео | Кампања за подигнување на свест против сајбер криминал

Октомври е европски месец за одбележување на важноста од сајбер безбедност. Последните анализи спроведени од Глобалниот центар за капацитети во областа на информатичката безбедност на универзитетот Оксфорд, покажуваат дека во Македонија постои ниско ниво на свесност за ризиците од сајбер криминал и важноста на сајбер безбедноста. Со таа цел, МИОА …

Повеќе »

Погледнете го новиот спот на Елена за песна на српски јазик

Популарната македонска пејачка Елена Ристеска со нов сингл и видео запис за истиот. Музиката и текстот на „Снаге за крај“ се дело на Сергеј Четковиќ, за аранжманот и продукцијата се погрижи Дарко Димитров. Спотот се снимаше во Македонска опера и балет изминатово лето, а во продолжение погледнете и кои познати …

Повеќе »

Дознајте повеќе за скандинавскиот бохо стил во „Квадрат“ на Алфа

Недела, 28 октомври во 11.30 часот на Алфа тв следува ново издание од “Квадрат” со Ана Николовска. Креативни идеи и решенија за исполнување на секој квадрат од вашиот дом ќе бидат презентирани и во новата емисија на Кат Медиа. “Квадрат” и Ана Николовска откриваат како може да се комбинираат различни …

Повеќе »

„Код“ во недела на Телма : Македонци во фудбалски малверзации

Македонскиот фудбал е во последната лига, но кога изби скандалот со фудбалските пари во Белгија, државата повторно се спомна во високата европска лига. Поранешен репрезентативец и партнерка на српски фудбалски менаџер се двајцата уапсени македонци во Белгија во истрага за перење пари од трансфери. Што за случајот проверува обвинителството во …

Повеќе »

„Ѕвездичките на Пинк“ се враќаат во најновата сезона на Алфа

Ексклузивно на Алфа телевизија – најновата сезона на српското музичко шоу “Ѕвездичките на Пинк”. Започнувајќи од недела во 18.55 часот, па секоја наредна ќе уживате во најновите изведби на најуникатните ѕвездички од сите претходни сезони. Овојпат нема да гледаме нови дечиња во студиото на Пинк, туку на големата сцена ќе …

Повеќе »

Арапската синхронизирана серија „Чело“ во 22:15 часот на Алфа

Љубов и солзи во новата играна серија на Алфа “Чело” е првата либанска серија која ќе се емитува во Македонија на Алфа телевизија започнувајќи од среда (24 октомври) во 22.15 часот. Се работи за серија, снимена во 30 продолженија која е адаптација на познатиот американски филм од 1993 година – …

Повеќе »

Јанко : Ако Телма реши да се доаѓа со жути гаќи, ќе доаѓаат така

Јанко Илковски “распали” повторно со своите ставови во “Јади бурек”. Видеото кое може да го видите во продолжение е исечок од неговата емисија која моментално оди на Тв Сонце. Најпрвин тој зборува за цензурата на уредникот на Телма телевизија кон своите вработени, а потоа и за својата слобода во Тв …

Повеќе »

Жирито на хрватскo шоу ги „затна“ ушите од нашата Македонка

Во Србија поради ниски рејтинзи повеќе не се емитува, но затоа Хрватска реши да емитува своја верзија на “Пинковите ѕвезди”. РТЛ телевизија од неодамна го прикажува музичкото шоу “Ѕвезди”, каде меѓу другите настапува и македонската натпреварувачка Девана Ѓоргиевска, позната како девојката која личеше на Мерлин Монро во “Македонски Идол” (А1, …

Повеќе »

Празнично балканско кино на Телма со Арнериќ и Живојиновиќ

Празнично на Телма телевизија балканско кино во 19.15 часот. Овој вторник (23 октомври) ќе се емитува “Кучето што ги сакаше возовите”, ју филм од 1977 година, во режија на Горан Паскалевиќ. Сонот на девојката Мика е да го види Париз, но патот до целта е долг и мачен. Таа е …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!