Почетна / Филм / Празнично балканско кино на Телма со Арнериќ и Живојиновиќ

Празнично балканско кино на Телма со Арнериќ и Живојиновиќ

Празнично на Телма телевизија балканско кино во 19.15 часот. Овој вторник (23 октомври) ќе се емитува “Кучето што ги сакаше возовите”, ју филм од 1977 година, во режија на Горан Паскалевиќ.

Сонот на девојката Мика е да го види Париз, но патот до целта е долг и мачен. Таа е во затвор поради ситен шверц, но при превоз на робијашите, успева да побегне и да започне да го остварува својот сон. На тој пат, среќава еден млад и невработен човек, кој го бара неговото одамна изгубено куче. Дечкото се врзува за Мика и и помага да добие лажен пасош како конечно би отишла во градот на светлото и романтиката.

Потсетете се на Неда Арнериќ, Бата Живојиновиќ и легендите на југословенската кинематографија во драмата „Кучето што сакаше возови“.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Американската акциона комедија „Ноќ на игри“ саботно на МРТ 1

Во сабота, 6 февруари – филм на првиот канал на МРТ во 23 часот. Група …

error: Содржината е заштитена!