Дневни Архиви: 20/10/2018 | 11:12

Филмска саботна вечер со два акциони трилери на МТВ 1

Вечерва, 20 октомври, во 21.45 часот на МТВ 1 ќе биде емитуван акциониот трилер на Стивен Рејнолдс – “Interroation” (Истрага). Испитувачот на ФБИ (Адам Коупленд) и специјалистот по информатичка технологија( Ц.Џ. Пери) имат многу важна задача и осмислуваат извонреден криминален план за да ја откријат вистинската цел на злосторникот. Откако …

Повеќе »

И ССНМ со осуда на одлуката на Телма за цензура

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници побара од одговорниот уредник Атанас Кировски да ја повлече наредбата за забрана на изразување мислења и ставови на социјалните мрежи на новинарите вработени во редакцијата објавена на огласната табла на медиумот, пишува порталот Макфакс, а ние објавуваме во целост : „ССНМ смета дека …

Повеќе »

Ве потсетуваме како започна тажната приказна за „Карасевда“

Нова сезона од хит серијата секоја вечер на Сител Кемал е едно од трите деца на сиромашната фамилија која живее во еден кварт во Истанбул, наменет за луѓето од средната класа. Вреден, трудољубив и одличен студент, Кемал работи на брод секоја вечер после студиите за рударство каде што има највисок …

Повеќе »

ЗНМ со остра критика на цензурата од страна на Телма

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува политиката на Атанас Кировски, директор и главен и одговорен уредник на Телма, кој на новинарите од телевизијата им забранува да објавуваат било какви коментари, мислења и анализи на социјалните мрежи. Во продолжение реакција од ЗНМ по повод контроверзното барање кое се побара …

Повеќе »

„Еден на еден“ и Супер радио со пародија на цензурата од Телма

Пред неколку дена на социјалните мрежи излезе соопштение во кое Директорот на Телма телевизија ги известува своите вработени дека во јавност ја претставуваат телевизијата и дека секој коментар, анализа и мислење на социјалните мрежи од нивна страна  е забранет и ќе биде санкциониран. Ваквото известување наиде на голем број критики …

Повеќе »

Редизајн на логото – Алсат М ХД станува само Алсат

Алсат М телевизија направи редизајн на логото. Наместо Alsat M HD, од сега е само Alsat. Тоа е поради фактот што матичните телевизии на Алсат во Албанија и Косово повеќе не постојат, па така останува само една Алсат и тоа македонската која емитува програма на македонски и албански јазик. Дани …

Повеќе »

Фото | Велешката локална тв – Канал 21 со ново лого

Велешката локална телевизија Канал 21 со ново лого. Освен оваа локална телевизија, и прилепската Канал Визија имаше ребрендинг пред два месеци, има ново лого и нов визуелен идентитет, нов изглед на вестите и студиото за вести како и флеш вестите. И најстарата скопска тв исто така го промени логото пред …

Повеќе »

Видео | Одлична балада ќе нѐ претставува на детска Евровизија

13 годишната Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на овогодишното издание на детскиот избор за песна на Евровизија. На 25 ноември во Белорусија, малата Марија ќе ги брани боите на Македонија со “Дома”, песна на Дарко Димитров и со текст на Елена Ристеска. Песната испраќа голема и хумана порака за …

Повеќе »

Официјалната Фејсбук страна на Алфа ТВ е ‘хакирана’?

Од вчеравечер, официјалната ФБ страна на Алфа телевизија е вон употреба. Имено, доколку пребарувате нема да може да ја најдете ФБ страната на телевизијата каде се објавуваат најновите вести од Македонија и светот. Неофицијално, се работи за ‘хакирање’ на страната на Алфа ТВ. Дани | ТВ Пакет

Повеќе »

Видео | Маја зготви пржени лепчиња и вафли на 1 ТВ

“Маја готви” е кулинарска емисија која се емитува на 1 телевизија секој работен ден во 16.30 часот. Домаќинките и особено оние кои се големи гурмани секојдневно уживаат во рецептите кои ги подготвува Маја Лазаревска пред камерата на 1 ТВ. Во продолжение, погледнете што последно и вкусно зготви Маја, заедно со …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!