Почетна / Филм (страна 20)

Филм

Југословенскиот воен филм „Саша“ (1962) вечерва на Алфа

29 јули, недела – ју филм на Алфа телевизија   “Саша” е југословенски воен филм од 1962 година во режија на Раденко Стојиќ и по сценарио на Властимир Радовановиќ. Филмот доживува добар успех и покрај фактот што дебитанти учествуваа и во режијата, и во сценариото, а и во самата глумачка …

Повеќе »

Германскиот филм „Тајната на китовите“ во понеделник и вторник на МТВ

23 и 24 јули во 21 часот на Македонската телевизија   Ана Валдман, заедно со својата петнаесетгодишна ќерка Шарлот заминува кај својот татко во Нов Зеланд, инаку познат истражувач на китови – професорот Јоханес Валдман. Преку посетата на Нов Зеланд, Ана се надева дека нејзиниот татко ќе влијае позитивно на …

Повеќе »

По завршување на СП во фудбал, МТВ ќе репризира филмови во прајмтајм

Вечерва на Прва – италијанска драмедија во 21 часот   Откако термините на вечерните натпревари од фудбалската треска останаа без спорт, МТВ ќе репризира играни филмови секоја вечер. Прв на репертоар е “Совршени странци” (Perfetti sconosciuti) кој ќе се прикажува вечерва, недела, 15 јули во 21 часот. Италијанска драма комедија на Паоло …

Повеќе »

Хорор акција, трилер и суперхеројски филм празнично на Телма и МТВ

  Што ќе гледате вечерва на Телма и на Прва :   петок (25.мај 2018) – “Челичен човек” на Телма (19.00 часот) Кларк Кент е обичен новинар се до момент кога  е принуден да се соочи со своето вонземјанско потекл бидејќи генералот Зод ќе ја нападне Земјата. Тогаш младиот херој …

Повеќе »

Петок 25 мај | Акција со Стивен Сегал на Сител, вестерн трилер на Алфа

  Вечерва американска акција и австралиски трилер     петок (25.мај 2018) – “Ред Хил” на Алфа телевизија (22.45 часот) Овој петок австралиски вестерн трилер на Алфа, номиниран за австралиски филмски награди за најдобар саундтрак, актер, сценарио и режија.     Младиот полицаец Шејн заедно со бремената сопруга се сели …

Повеќе »

Филмска рецензија за суперхеројскиот филм „Guardians of the Galaxy“

  Дали по ваква рецензија, ќе го погледнете овој филм ?   ТВ Пакет со восработка со блогот Филмска рецензија ви презентира уште една филмска рецензија, дело на рецезентот Александар Арсовски за “Guardians of the Galaxy”, филм од 2014 година.     Филмот “Чувари на галаксијата” е направен според истоимениот стрип …

Повеќе »

Три македонски филма за празничниот викенд на Наша ТВ

  За денот на словенските просветители (24 мај) и за денот пред Духовден (25 мај), сателитската Наша ТВ ќе емитува три македонски филмови. Иако веќе многупати емитувани на оваа фреквенција, сепак во продолжение краток осврт што и кога ќе гледате :     четврток, 24 мај 2018, 23.30 часот – …

Повеќе »

Покер драма и романса со Ричард Гир во празничната ноќ на Телма

  На денот на словенските просветители – предлог филмови на Телма :   четврток (24 мај 2018) – 19.15 часот – “Lucky you” Филм номиниран за награда „AFI International Award“ за најдобар глумец и дело на сценаристот на “Forrest gump”.     Надарен млад коцкар е во центарот на приказната, …

Повеќе »

Секоја вечер во 20:15 часот, летно кино со ЈУ филм на Алфа

  Преглед на филмови на Алфа за следнава седмица :   Секој ден по два играни филма на телевизија Алфа. Додуша репризи на веќе емитувани содржини, но сепак вредно да се спомене. Во 20 часот и 15 минути по вестите ќе се емитуваат стари југословенски филмови. Во продолжение кратко запознавање …

Повеќе »

Акцискиот трилер „16 Blocks“ со Брус Вилис – понеделник на Сител

  23.30 часот, веднаш по последниот Дневник на Сител – време за филм   Во полноќното кино на Сител денеска, 14 мај, ќе го гледате “16 блокови”, крими филм од 2006 година кој е номиниран за наградата Black Movie. Ричард Донер, холивудскиот хитмејкер и режисер на филмот е веројатно најзаслужниот …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!