Почетна / Живот / 30 годишнина од најголемата нуклеарна катастрофа – Чернобил

30 годишнина од најголемата нуклеарна катастрофа – Чернобил

 

Документарен филм “Животот после Чернобил” на Дискавери

 

30 годишнината од најголемата нуклеарна катастрофа, Дискавери каналот ќе ја одбележи со прикажување на документарниот филм „Животот после: Чернобил“,  во вторник, 26 април во 20 часот. Експлозијата на реакторот на чернобилската нуклеарна електрана, резултираше со голем радиоактивен облак во атмосферата кој од Украина се прошири дури до Скандинавија.

 


 

Биологот Роб Нелсон и антропологот Мери Ен Ошота се првите научници на кои им е одобрен неограничен пристап на сите подрачја околу озогласената електрана. Свесно изложувајќи се на ризикот од зрачење, двојката го истражува влијанието на високите зрачења на околната, и колку после 30 години радијацијата влијае на растителниот и животинскиот свет.

 


Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Објавена книгата „Кој е главен денес“ од Наташа Конц Лоренцути

Во издание на „Бата прес“ излезе од печат книгата за деца и млади „Кој e …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!