Почетна / 2023 / January

Месечни Архиви: January 2023

Јоце Панов: Јас не познавам човек чиј дедо бил роден во Скопје

Во минатонеделното издание на емисијата „Нешто конкретно“ на телевизија Телма, пејачот Јоце Панов беше дел од гостите кои што зборуваа на тема – “сељачизам”. Сељачизмот го однесе муабетот и до „болниот“ збор провинција, па гореспоменатиот ги запраша своите соговорници „што те прави скопјанец, дали треба само да се родиш тука“ …

Повеќе »

„Бегалка“, најпотресната серија на сите времиња наскоро на Сител

Неверојатна приказна за една силна жена и една пожртвувана мајка. Серија која ги растрепери сите оние кои ја погледнаа и слушнаа судбината на девојката, која од робинка на немилосрдната традиција стана бегалка и борец за среќата на најмилото. Долга и мачна ќе биде битката на бегалката да се сокрие од …

Повеќе »

„Земја на среќата“, норвешка серија на Телма од 23 јануари

Во последниот обид да најде нафта, Филипс успева да го открие најголемиот подморски нафтен базен во историјата. Ноќта пред Божиќ 1969 година, запален е гасниот пламен на платформата Океански Викинг. Тоа ќе промени сè. Малиот крајбрежен град Ставангер и неговите жители ќе доживеат големи пресврти, а четворица пријатели се фрлени …

Повеќе »

Филм на Телма за настанокот на новиот тип популистички лидери

Петок, 20 јануари во 20 часот на Телма ќе биде емитуван документарниот филм “Јас, народот”. Филмот е истражување на создавањето на нов тип популистички лидери, кои со остра политика за клучните прашања, кои предизвикуваат контраверзи во јавното мислење, успеваат да ја освојат власта. Тие воведуваат нови правила игра, остар речник, …

Повеќе »

ТВ Пакет со најостра осуда за заканите упатени кон Канал 5

Канал 5  постојано преку социјалните мрежи добива закани, но последната очигледно ја прели нивната „чаша“. ТВ Пакет како соработник и поддржувач на медиумските работници во земјава, официјално ја осудува заканувачката порака упатена кон телевизијата – „Да е држава асална досега ќе бевте стрелани како кучиња“ и упатува безрезервна поддршка кон …

Повеќе »

Осуда за Ахмети според кој Телма и Алфа се непријатели на Албанците

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува вчерашната изјава на претседателот на ДУИ Али Ахмети со која телевизиите Телма и Алфа ги етикетираше како непријатели на Албанците. Јавните личности, а особено претседателите на политичките партии треба да бидат свесни дека слободата на изразување подразбира и одговорност. Наместо …

Повеќе »

ААВМУ: Осуда за заканите упатени кон ТВ Канал 5

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ги осудува заканите упатени кон вработените во телевизија Канал 5 од страна на физичко лице на социјалната мрежа „Фејсбук“. Нападите и заканите кон новинари се неприфатливи и сите надлежни органи мора да ги преземат  потребните мерки за да се создаде опкружување во …

Повеќе »

Хан од „Невиност“ бил најдобар модел и женет за истанбулската невеста

Згоден, харизматичен и талентиран! 37 годишниот турски актер го следиме секоја вечер на Сител во 22.45 часот. Биркан Сокулу го паметиме по водечката улога во драмата “Животот не е песна”, а сега е актуелен со улогата на Хан во психолошката драма на Сител, “Невиност”. Тој е дете на семејство на …

Повеќе »

„Жива цел“, нова емисија на Алфа за теми поврзани со лов и риболов

Планините на нашата прекрасна земја изобилуваат со дивеч исто како и водите кои се богати со риба. Дознајте кои се најдобрите локации за лов и риболов, слушнете ги неверојатните ловечки приказни и секако ловете одговорно. Нова телевизиска емисија на Алфа, секоја сабота во 10 часот наутро која обработува теми поврзани …

Повеќе »

Од емисијата на Алфа се огласија по повод реакциите за Тале

По повод скандалозната измама на Велешанецот кој бараше донации преку фреквенцијата на Алфа и бурата реакции на социјалните мрежи, се огласија и од тимот на емисијата, чиј став ви го презентираме во целост : “Почитувани, Овие неколку дена не реагиравме на провокациите кои беа упатени кон емисијата и последниот случај …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!