Почетна / Филм / Филм на Телма за настанокот на новиот тип популистички лидери

Филм на Телма за настанокот на новиот тип популистички лидери

Петок, 20 јануари во 20 часот на Телма ќе биде емитуван документарниот филм “Јас, народот”.

Филмот е истражување на создавањето на нов тип популистички лидери, кои со остра политика за клучните прашања, кои предизвикуваат контраверзи во јавното мислење, успеваат да ја освојат власта.

Тие воведуваат нови правила игра, остар речник, ветувања кои не нужно се остварливи но предизвикуваат емоции кај гласачите. Електоратот е поделен, едните ги сакаат или сакаат да им веруваат, додека другите со презир гледаат на ваквата политика. Дали ваквите политичари ја изразуваат волјата на народот?

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1

Една од најуспешните адаптации на познатото Шекспирово дело која нуди исклучително интелигентен и визуелно атрактивен …

error: Содржината е заштитена!