Почетна / Сапуници / Хан од „Невиност“ бил најдобар модел и женет за истанбулската невеста

Хан од „Невиност“ бил најдобар модел и женет за истанбулската невеста

Згоден, харизматичен и талентиран! 37 годишниот турски актер го следиме секоја вечер на Сител во 22.45 часот.

Биркан Сокулу го паметиме по водечката улога во драмата “Животот не е песна”, а сега е актуелен со улогата на Хан во психолошката драма на Сител, “Невиност”.

Тој е дете на семејство на босански доселеници. Роден е во Истанбул. Како дете, поголемиот дел од времето го поминувал во берберница гледајќи го својот татко како работи. На 21-годишна возраст ја изгубил мајка си поради ненадејно церебрално крварење.

“По смртта на мајка ми, извесен период имав проблем да разберам некои работи. Одговорноста кон сестра ми и татко ми ме направи силен. По одреден момент, сфатив дека ова искуство може да ни се случи на сите во секој момент. и почнав полесно да ги сфаќам работите кои животот ми ги носи и да гледам на сè што се случува од позитивна перспектива. Работите кои го обликуваат нашиот живот се целосно скриени во семејството. Семејството е местото каде што човечкото суштество се формира во личност и се гради темелот на денешницата“.

 “Кога и да одам во населбата каде што пораснав, тие секогаш ме гушкаат. Затоа што е имигрантска заедница, сите таму ми даваат поддршка. Бев многу мирно, послушно, но во исто време и непослушно дете. Мислам дека бев малку премногу приврзан за себе. Тогаш не ги сакав должностите како сега“.

Студирал радио, телевизија и кино на Универзитетот Малтепе. Работел и како модел во студентските години, освојувајќи награда за  „Најдобар модел на Турција“ во 2003 година. Тој сака приватно многу да чита, гледа и набљудува поради неговата професија. Секогаш кога има време, ги посетува работилниците на своите тренери.

Биркан ја оставил на страна професионалната кошаркарска кариера и се свртел кон актерството. „Кошарката беше мојот детски сон и видов дека не е добро да се биде професионалец. Затоа што сфатив дека тоа не е мое очекување и се откажав.

Сега сум таму каде што припаѓам, каде што сум плодна. Уживам во работата што ја работам. Се забавувам. Имам многу соништа и работи што сакам да ги правам во оваа професија. Тоа е најважно за мене. Се додека се чувствувам вака, ќе продолжам да се занимавам со оваа професија“.
На љубовен план, Биркан Сокулу беше во брак со Асли Енвер 3 години. Тие се разведоа во 2015.

После тоа, актерот имаше голема љубовна врска со актерката Берак Тузјунатач цели 3 години. Неговата врска со Дилан Чичек Дениз беше краткотрајна.

Од летото 2019 година, Биркан Сокулу е вљубен во ќерката на бизнисменот Кемал Ѓуркаинак, Еда Ѓуркаинак.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Освен „Грешници“, и „Крваво цвеќе“ обновена за уште една сезона

Маратонската турска сапуница “Крваво цвеќе” доби зелено светло за нова трета сезона. Откако веќе беше …

error: Содржината е заштитена!