Дневни Архиви: 16/05/2023 | 07:48

Џулија Робертс и Рајан Рејнолдс во „Светулки во градината“ на МТВ 1

Недоразбирањата помеѓу таткото и синот, придонесуваат за нивна разделба. Мајката Лиса (Џулија Робертс) е на страната на синот. А таткото (Вилијам Дефо) е неуморен во потценувањето на својот син (Рајан Рејнолдс). Сместен во денешно време, филмот се врти околу семејство од три генерации користејќи бројни ретроспективи од детството на главните …

Повеќе »

„The great train robbery “ (1971), британска комедија во петок на ТВ 24

Големиот грабеж на воз беше грабеж на 2,3 милиони фунти од воз на Кралската пошта што се движеше од Глазгов до Лондон на главната линија на западниот брег во раните часови на 8 август 1963 година на железничкиот мост Бридего, Ледбурн, во близина на Ментмор во Бакингемшир, Англија. Планот да …

Повеќе »

„Duck, you sucker!“ (1971), вестерн филм во четврток на ТВ 24

Во Мексико разурнат од револуцијата во 1913 година, Хуан Миранда, мексикански одметник кој води разбојничко семејство, ограбува кочија во која патуваат богати мажи и силува патничка која го навредувала. На сцената налетува Џон Х. Мелори, ирски републикански експерт за експлозиви, кој работи во Мексико како трагач за сребро. Хуан ја …

Повеќе »

„Lawman “ (1971), вестерн филм на ТВ 24 во среда на 17-ти мај

Џеред Медокс е шериф на гратчето Банок. Тој ги следи убијците на Марк Корман. Корман и уште петмина биле вмешани во непромисленото убиство на старец, а Медокс има за задача да ги приведе. Тој го повикува шерифот на областа Сабат, Котон Рајан и бара петмината да му се предадат во …

Повеќе »

„Great escape“ (1963), воена авантура на ТВ 24 во вторник на 16-ти

Кон крајот на 1942 година, нацистичките германски вооружени сили ги преместуваат најупорните бегалци во Сталаг Луфт III, нов, максимално безбеден логор за воени заробеници надгледуван од полковникот фон Лугер. Затворениците прават план за бегство, организацијата „Х“, предводена од „Големиот Х“, водачот на ескадрилата на РАФ (и поранешен затвореник Гестапо) Роџер …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!