Почетна / 2021 / September (страна 3)

Месечни Архиви: September 2021

Раскошната костимирана серија за „Екатерина Втора“ на ТВ 24

“Екатерина Велика”, раскошна и возбудлива серија на руската продукција за една од најзначајните жени во европската историја во 18. век. Во средиштето на приказната е Софија Фредерика, ќерка на осиромашен пруски кнез чии родители се подготвуваат да ја пратат во Русија како би станала невеста во царскиот дворец, желба на …

Повеќе »

Продолжува контактната програма на Телма со нова водителка

По едногодишна пауза, продолжува контактната програма на ТВ Телма. Од понеделник до петок во 17.30 часот ќе се емитува “Црвена линија”. Водител на оваа сезона е Тина Таутовиќ (Бело глувче) наместо Гоце Андреевски кој замина од Телма и стана портпарол на МВР. И во новата сезона од емисијата, гледачите ќе …

Повеќе »

„Додека селото спие“, руска мелодрама секое попладне на ТВ 24

Од понеделник до петок во 17.45 часот на ТВ 24 ќе се емитува “Додека селото спие”, руска теленовела снимена во 2013-та година во 270 продолженија. Во продолжение прочитајте ја сторијата за една голема руска љубов : Во едно зафрлено козачко село живее прекрасната млада селанка Мариса Сотник, израсната покрај неизмерната …

Повеќе »

Ретро | Колективна хипноза кога Касандра дојде во Македонија

Далечната 1997 година… месец октомври. Се случи чудо. Се појави “Касандра”. Засекогаш се промени судбината не само на македонските телевизии, туку и на македонските граѓани кои за прв пат имаа прилика да се запознаат со “Касандра”, серијата која буквално “растури” во гледаност и стана легенда во која народот гледаше спас …

Повеќе »

Телма телевизија вработува новинари и репортери

Телевизија Телма има потреба за вработување на новинари, репортер во информативна редакција и новинар во дигиталната веб редакција на телевизијата. Сите заинтересирани може да се пријават на следниот мејл: [email protected] Во пријавата испратете кратка професионална биографија со содржани лични податоци, податоци за образование и за поседување вештини потребни за работните …

Повеќе »

Нашиот уметник Ѓоко Ризов дел од музичка изложба во Њујорк и со сопствен уметнички перформанс во Амстердам

На 31. aвгуст во Њујорк македонскиот сликар Ѓоко Ризов беше дел од настанот „Abstraction Have Voices” каде познатиот композитор и пијанист Маргин Александер од Њујорк,  изведе неколку оригинални композици инспирирани од уметноста на Ризов и единаесет други уметници од девет различни земји. Настанот во форма на музичка изложба беше инструментален …

Повеќе »

Рекорд | „Немирно лето“ ја надмина и „Game of thrones“ на Твитер

Популарната романса за Еда и Ерхан заврши со емитување во Турција. На 8 септември на турскиот Фокс беше прикажано финалето на “Немирно лето” која ја следиме секоја вечер само на Сител. Романтичната комедија се смета за една од најуспешните кога се работи за турските продукции токму поради големата хемија која …

Повеќе »

Фотографии од последните денови од снимањето на „Немирно лето“

На 8 септември, во Турција беше емитувана последната епизода од романтичната хит комедија “Немирно лето” која гледачите во Македонија ја следат секоја вечер на Сител во 19.45 часот. А само пред неколку седмици беа снимени и последните сцени од серијата. Дружењето заврши и за актерите кои со необични фотографии на …

Повеќе »

Руска мелодрама за една балерина на МТМ и регионалните тв

Од 13 септември во 17.45 часот на прва скопска МТМ телевизија започнува со емитување руската мелодрама “Семејни вредности”, претходно емитувана на Нова, Тера и Алфа. На МТМ ќе се емитува секој работен ден со реприза во 21 часот и неделен омнибус за викендите. Татјана е талентирана и трудољубива примабалерина на …

Повеќе »

Aвалон ги откажа фестивалите Skopje sounds good и Skopje calling

Во прилог целосното соопштение на Авалон продукција : “Почитувани, Прво би сакале да им изразиме најдлабоко сочувство на семејствата на починатите во оваа ужасна трагедија што се случи синоќа во Тетово. Ова што во моментов се случува овде е практично доказ дека и кога е лошо може да биде уште …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!