Почетна / 2021 / August

Месечни Архиви: August 2021

Руските „Татковци“ во потера по терористи во нова викенд серија на Сител

Дванаесет средношколски одбојкарки се киднапирани додека се враќаат во Москва по натпреварот на Кипар каде успеваат да побeдат. Несреќните девојки се киднапирани од радикални исламисти. Тие терористи планираат да користат некои од нив за трговија со органи, подготвувајќи ги за продажба на црниот пазар. Судбината на останатите е во рацете …

Повеќе »

Нова извонредна комедија на Dizi

„Пет браќа“ е нова турска серија, одлична комедија на нашите простори која започна со емитување овој месец на каналот Dizi. Серијата ја раскажува животната приказна на пет браќа чии родители трагично го загубиле животот во земјотрес. Ликовите на Саит, Назим, Тургут, Азиз и Орхан маестрално се донесени од страна на …

Повеќе »

Скопјани традиционално ќе даруваат крв за Голема Богородица

Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина на РСМ, на 28.08.2021 година, традиционално, по 19-ти пат, ја организираат крводарителска акција по повод празникот Успение на Пресвета Богородица. Крводарителската акција ќе се спроведе во Домот на АРМ, од 09:00 до 17:00 часот. Целта …

Повеќе »

Лешочки Фолк фест 2021 во пресрет на Голема Богородица

Во петок на 27.08.2021 г. во 20ч. во пресрет на големиот православен празник Голема Богородица, како и секоја година на сцената во Лешочкиот манастир, ќе се одржи Лешочкиот Фолк Фест со познати уметници од македонската музичка сцена и нови музички рефрени. Единствената автентична културна манифестација која се одржува во овој …

Повеќе »

Телма ќе ја репризира и „Чапо“, серијата за познатиот нарко бос

Телевизиска серија за еден од најпознатите мексикански нарко-босови,  Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, кој моментно издржува доживотна казна во затворот во Колорадо. Оваа возбудлива драма ја истражува животната приказна на еден од најозлогласените криминалци во светот. Гледачите ќе имаат увид во три периоди: кога бил само еден од членовите на картелот …

Повеќе »

Што вели Езел за бракот во „Кој сака да биде милионер?“

Кенан Имиразлиоглу, кој оваа година се најде на водителското столче во новата сезона на „Кој сака да биде милионер?“, се најде во центарот на вниманието по неговата реакција на изјава на еден од натпреварувачите кој немал намера да се ожени. Кенан Имирзалиоглу, кој минатата недела го даде својот прв милион …

Повеќе »

Почина господинот Бурхан, свекорот на Шехерезад во „1001 ноќ“

Денес, на 76 годишна возраст од рак почина познатиот турски актер Метин Чекмез, познат и незаборавен како господинот Бурхан од “1001 ноќ”. Освен во Шехерезад, македонските гледачи го следеа и во “Девојката со име Фериха” и “Во виорот на судбината”, но најзапаметен ќе биде сепак по улогата на строгиот Бурхан, …

Повеќе »

Контроверзниот норвешки трилер на Ју Несбе, репризно на Телма

Телма со реприза на скандинавска трилер серија која ќе ја замени “Менталист” во 20.40 часот. “Окупирани” е контроверзен политички трилер кој доаѓа од перото на најчитаниот и најпопуларен норвешки автор на крими романи, Ју Несбе. Воедно се смета за најскапо снимена продукција во Норвешка, а на Телма беше премиерно прикажана …

Повеќе »

Отворен настан за стекнување на ИТ вештини за деца со DIGIPATH

За 15ти септември (среда) Едуфронт најавува онлајн дружба со предизвици за стипендии на DIGIPATH програмите за Програмирање, Веб дизајн, Дизајн и Scratch за деца од 8-14 год.! Се работи за најава на DIGIPATH онлајн програми во кои децата ќе имаат можност да учат заедно со нивните омилени едукатори за Scratch, …

Повеќе »

10-то јубилејно издание на Prilep Jazz Weekend од 26 до 29 август

Во организација на здружението за субкултура  ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, на 26,27,28 и 29 август 2021г, во Центарот за култура Марко Цепенков ќе биде одржано десеттото јубилејно издание на Prilep Jazz Weekend фестивалот. Фестивалот оваа година ќе го отворат Кантон 6,  пионерски кросовер музички проект, кој датира од 2000та година и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!