Почетна / 2021 (страна 20)

Годишни Архиви: 2021

Видео | Нов сингл на групата Љубојна со ведрина на латино клаве ритам

После 12 студиски албуми и две винил изданија, прославувајќи ја 20 годишната кариера, бендот “Љубојна” повторно се ребрендира, одржувајќи го својот курс во популарната музика. Овој пат со новата песна “Јас и ти” на Вера Милошевска, со која песна Вера со голем успех навлегува и во кантавторските води. Новиот сингл …

Повеќе »

Шпанската мелодрама „Велвет“ по четвртти пат на Телма

Дека се работи за една од најквалитетните светски продукции, нема дилема. Но, дали една национална телевизија треба да си дозволи во континуитет да емитува репризи на веќе прикажана серија? Тоа го прави Телма, која уште еднаш реши да ја репризира шпанската драма за модната куќа “Велвет”. И тоа нова реприза, …

Повеќе »

Како и минатото, така и ова лето, Телма ќе нè потсети на „Инсајдер“

Уште еднаш, репризно македонската играна серија “Инсајдер” на телевизија Телма. Од понеделник до петок во 17.30 часот, потсетете се на малата новинарска редакција која ги третира сите актуелни предизвици и проблеми со кои се соочува општествотo во нашата земја. Репризите ќе можете да ги погледнете во 09:50 часот наредниот ден. …

Повеќе »

„Bitter love“, втор сингл од проектот „Live Power Session“ на Ris flower

после првиот сингл  “All I Wanna Know” од проектот “Live Power Session”, кој во најдобро светло ги покажа музичките квалитети на Ris Flower, од денес во етер e и вториот сингл од овој проект, насловен “Bitter Love”.  Синглот “Bitter Love” е достапен  на VEVO каналот на Ris Flower  Vevo – https://www.youtube.com/channel/UCrMK… како и на најпосетените стриминг платформи …

Повеќе »

Дарија Андовска на Меѓународна Трибина на композитори во Србија

Композицијата “Zugzwang” за виолина, пијано, перкусии и електроника од македонската композиторка Дарија Андовска, беше селектирана од над 200 композиции од целиот свет за изведба во рамките на 29. Меѓународна Трибина на Композитори во Белград, Србија. Од преку двеста композиции пристигнати на конкурсот на Сојузот на композитори на Србија, во програмата …

Повеќе »

Гласајте со СМС 14 на 145 333 за победа на Мите во „Ѕвездите на Гранд“

Марија Груевска испадна од финалната трка за следна ѕвезда на Гранд, но Мите Стоилков е единствениот Македонец кој остана во последните часови на макотрпна борба во спектакуларното финале на Канал 5. За да го поддржиме Мите Стоилков до уште една величествена победа, ви останува само една задача. Испратете СМС со …

Повеќе »

Дали сте подготвени за „Немирно лето“ на телевизија Сител?

Наскоро на телевизија Сител започнува најновата турска романтична серија која е на пат да го повтори успехот на Вљубениот ерген и Романтичарот. Нов ерген вљубен во нова убавица. Нов романтичар со нова бунтовничка во новата летна романса на Сител. Приказна за новите Џан и Санем. Романса во која нетрпеливоста ќе …

Повеќе »

Балканот гласа – двајца Македонци во финалето од „Ѕвездите на Гранд“

Следиме финале на “Ѕвездите на Гранд”. Сезоната која траше цели две години вечерва доаѓа до самиот крај. Големото финале во натпреварот „Ѕвездите на Гранд“ се одржува вечерва, а во трката за победник се наоѓаат двајца финалисти од Македонија, Марија Груевска и Мите Стоилков. Во финалето има натпреварувачи и од Босна …

Повеќе »

Видео | Петок, 22 часот, Канал 5 – финале на „Никогаш не е доцна”

Ова е првата и единствена шоу програма во регионот, која што им дава шанса на оние кои мислат дека за почеток на кариера е предоцна. Ова е натпревар на ветерани (+45 год.) со неодоливи животни приказни и неостварени соништа…И токму денес, петок, 25ти јуни дојде крајот и на оваа сезона …

Повеќе »

Фестивал на традиционална храна и музика во Љубојно на Дупени

Фестивал на традиционална храна и музика ќе се одржи во сабота во Љубојно и на плажата Дупени. „По година пауза и успешната реализирана приказна во 2019-та, Преспа пак те повикува! На 26-ти јуни, сабота, запознај ја уникатната Преспа! Ве повикуваме да уживате во езерото, локалната култура и традиционалната храна. Дојди …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!