Почетна / 2021 (страна 10)

Годишни Архиви: 2021

Композиција од Дарија Андовска на над 35 радио-станици во целиот свет

На 13.10.2021 во 20ч во Биоскоп Балкан во Белград, во рамките на 67-то издание на IRC – International Rostrum of Composers, на концертот на ансамблот Метаморфозис ќе се изведе композицијата „даМар“ за соло виола и гудачки оркестар од македонската композиторка Дарија Андовска. Дарија Андовска е најавена како драг гостин од …

Повеќе »

Ѕвездата на „Азра“ и „Фазилет“ во нова играна серија на Сител

Секој сака да сака, и војник и морнар, и сиромав и богат. Тоа не се само зборови од песна, тоа е реалност на нашиот живот. Кога љубовта ќе го обземе духот, тоа чувство ќе создаде друга лудост и наместо да го обожува освоеното, таа ќе мора да ја предаде љубовта. …

Повеќе »

ИНРЕКОМ со анализа за реформата на регулаторните тела во држававата

Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје спроведе анализа на состојбата во поглед на регулаторните тела за медиуми, електронски комуникации и поштенски услуги во Република Македонија, Балканот и во рамките на Европската Унија. Дополнително, во рамки на анализата беше спроведено и истражување на јавното мислење на граѓаните во однос …

Повеќе »

Фото | Мави од „Одмазда“ е избрана за актерка со најдобар стил

Бурџу Киратли е 32 годишна турска актерка, која премиерно македонската публика ја запознава со улогата на убавата Мави во турската теленовела на Канал 5 – “Одмазда”. И додека во серијата, Бурџу носи долги фустани и закопчани кошули до гуша како што налага и средината во која се одвива дејството, приватно, …

Повеќе »

Фото | Али од серијата „Одмазда“ на Канал 5 е познат турски пејач

Од понеделник до петок на Канал 5 се емитува серија која доаѓа од срцето на Анадолија и во чија срж се семејните односи и традиционални вредности во една прилично конзервативна средина. Во улогата на агата Али, главниот јунак на новелата, го гледаме познатиот турски актер и пејач Емрах, кој на …

Повеќе »

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Скопје

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите присутни ќе можат да ги прошират своите знаења во областа …

Повеќе »

Настан на специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина

“Не сме сите створени да правиме големи работи. Но, затоа можеме да правиме мали работи со многу љубов” – Мајка Тереза Вчера во ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ беа одбележани: – 1-ви Октомври Денот на старите лица – дигитална вклученост на сите, со мотото “SEY …

Повеќе »

Откако стана мајка, Симона се враќа на музичката сцена со нов сингл

По пауза од скоро година и половина од музичката сцена, нашата позната  пејачка и доктор дерматолог Симона Поповска со нов сингл. Причини за оваа пауза се остварувањето на Симона како мајка и донесувањето на свет на синот Никола. Тоа е едно слатко и убаво бебенце кое многу личи на убавата …

Повеќе »

Викенд попладневен хумор на Сител со руската комедија „Роднини бегалци“

Нова приказна за две семејства. Едните живеат едноставно, другите богато. Првите чесни, вторите измамници. Сепак нивните деца Дима и Јулија се вљубени и ќе направат сè за да ги смират овие семејства. Секоја сабота и недела на Сител во 16.30 часот следува попладневна смеа со руската комична серија за “Роднините …

Повеќе »

Кого љуби актерката од турските серии „Сила“ и „Езел“?

Убавата турска актерка, Џансу Дере, која македонската публика ја сакаше и мразеше во улогата на Ејшан од неверојатната серија “Езел”, во приватниот живот е далеку од фаталната љубов што ја доживува во серијата со Езел (Кенан Имирзалиоглу). Всушност таа помина години во навидум стабилна врска, сè додека не претрпе страшно …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!