Почетна / 2020 / September (страна 4)

Месечни Архиви: September 2020

Белгиската верзија на познатата „La casa de papel“ на Сител по полноќ

Од понеделник до петок во 00.30 часот на Сител место “Тhe Librarians” ќе се емитува мини белгиска серија. “Заложници” многумина ја споредија со популарната “La casa de papel” од причина што и тука следиме група разбојници кои упаѓаат во филијала на една банка и ги држат под заложништво не само …

Повеќе »

Актерот од „Ќерките на Фазилет“ се враќа на екраните со нова серија

Еден од браќата Егеменови од босфорската драма за “Ќерките на Фазилет” повторно на малите екрани. Од понеделник до петок навечер, абанската публика ќе го следи во романтичната комедија “Љубовна стапица” на телевизија Алсат. И во новата серија, Јигит е богат и посакуван, но овојпат во улога на непоправлив плејбој, кој …

Повеќе »

Видео | Во петок на МРТ ќе пејат само фолкерите во „Охрид Фест 2020“

Музичкиот летен фестивал, „Охрид- фест 2020“, годинава ќе ја одржи традицијата и контунтинуитет долг 27 години без Интернационална вечер, на 11 септември, со одржување на Фолк вечер. Исто така, поради одржувањето на физичката дистанца, капацитетот на публиката ќе биде намален за 50%. Во натпреварувачкиот дел ќе видиме познати макеоднски фолк …

Повеќе »

Јигит од „Забрането јаболко“ е геј во петочниот филм на Квир кино

На 11 септември со почеток во 19 часот, а во рамките на Денови на квир кино во Кинотека на Македонија ќе се прикаже “Lawyer”, литваниски филм од оваа година Кога еден успешен адвокат ќе почне да забележува колку му е празен монденскиот живот, почнува да запаѓа во криза на средните …

Повеќе »

„Добредојдовте во Чеченија“ во четврток на Skopje Film festival 2020

„Добре дојдовте во Чеченија“ е американски документарен филм од 2020 во режија на Дејвид Франс, кој зборува за убиствата на хомосексуалците во Чеченија и кој ја имаше својата премиера на Санденс, а беше прикажан и на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот следи група активисти кои го ризикуваат својот живот за да …

Повеќе »

Познатата српска сапунска серија „Вистини и лаги“ наскоро на Алфа

Познатата српска серија “Вистини и лаги” наскоро доаѓа на Алфа телевизија. Сапунска семејна драма која претставува римејк на популарната аргентинска телекомедија “Матуранти”. Досега од серијата се снимени 332 епизоди, а со голем успех, освен во Србија, се емитуваше и во Црна Гора и Босна. Белградски млади и искусни актерски имиња …

Повеќе »

Став за управување на стационарот за бездомни животни во Град Скопје

Во прилог став на активистката за заштита на животни и животката средина, Велковска во однос на управувањето со стационарот за бездомни животни во Град Скопје. „Активистите за заштита на животни кои се долгогодишни волонтери се ЕДИНСТВЕНИТЕ кои имаат капацитет трајно и хумано да го затворат прашањето со бездомните животни не …

Повеќе »

Збирката раскази „Делфинот“ на Прокопиев објавена во Словенија

Збирката раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)” на истакнатиот македонски писател Александар Прокпиев деновиве излезе од печат во превод на словенечки јазик. Издавач е КУД Апокалипса од Љубљана, а автор на преводот е Тим Сенчар. За словенечкото издание на книгата, писателот, поет и критичар Јуриј Худолин ќе истакне: „Делфин” …

Повеќе »

Распишани конкурсите за поезија за „100 илјади поети за промена“

Mанифестацијата „100 илјади поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст-Струмица“, го распиша поетскиот конкурс за годинашното издание на Фестивалот. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори од сите генерации треба да биде социјално ангажирана и да разработува теми кои се поврзани со промените, глобално, но и локално. Секој …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!