Дневни Архиви: 03/09/2020 | 23:47

Познатата српска сапунска серија „Вистини и лаги“ наскоро на Алфа

Познатата српска серија “Вистини и лаги” наскоро доаѓа на Алфа телевизија. Сапунска семејна драма која претставува римејк на популарната аргентинска телекомедија “Матуранти”. Досега од серијата се снимени 332 епизоди, а со голем успех, освен во Србија, се емитуваше и во Црна Гора и Босна. Белградски млади и искусни актерски имиња …

Повеќе »

Став за управување на стационарот за бездомни животни во Град Скопје

Во прилог став на активистката за заштита на животни и животката средина, Велковска во однос на управувањето со стационарот за бездомни животни во Град Скопје. „Активистите за заштита на животни кои се долгогодишни волонтери се ЕДИНСТВЕНИТЕ кои имаат капацитет трајно и хумано да го затворат прашањето со бездомните животни не …

Повеќе »

Збирката раскази „Делфинот“ на Прокопиев објавена во Словенија

Збирката раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)” на истакнатиот македонски писател Александар Прокпиев деновиве излезе од печат во превод на словенечки јазик. Издавач е КУД Апокалипса од Љубљана, а автор на преводот е Тим Сенчар. За словенечкото издание на книгата, писателот, поет и критичар Јуриј Худолин ќе истакне: „Делфин” …

Повеќе »

Распишани конкурсите за поезија за „100 илјади поети за промена“

Mанифестацијата „100 илјади поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст-Струмица“, го распиша поетскиот конкурс за годинашното издание на Фестивалот. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори од сите генерации треба да биде социјално ангажирана и да разработува теми кои се поврзани со промените, глобално, но и локално. Секој …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!