Дневни Архиви: 07/09/2020 | 20:46

Актерот од „Ќерките на Фазилет“ се враќа на екраните со нова серија

Еден од браќата Егеменови од босфорската драма за “Ќерките на Фазилет” повторно на малите екрани. Од понеделник до петок навечер, абанската публика ќе го следи во романтичната комедија “Љубовна стапица” на телевизија Алсат. И во новата серија, Јигит е богат и посакуван, но овојпат во улога на непоправлив плејбој, кој …

Повеќе »

Видео | Во петок на МРТ ќе пејат само фолкерите во „Охрид Фест 2020“

Музичкиот летен фестивал, „Охрид- фест 2020“, годинава ќе ја одржи традицијата и контунтинуитет долг 27 години без Интернационална вечер, на 11 септември, со одржување на Фолк вечер. Исто така, поради одржувањето на физичката дистанца, капацитетот на публиката ќе биде намален за 50%. Во натпреварувачкиот дел ќе видиме познати макеоднски фолк …

Повеќе »

Јигит од „Забрането јаболко“ е геј во петочниот филм на Квир кино

На 11 септември со почеток во 19 часот, а во рамките на Денови на квир кино во Кинотека на Македонија ќе се прикаже “Lawyer”, литваниски филм од оваа година Кога еден успешен адвокат ќе почне да забележува колку му е празен монденскиот живот, почнува да запаѓа во криза на средните …

Повеќе »

„Добредојдовте во Чеченија“ во четврток на Skopje Film festival 2020

„Добре дојдовте во Чеченија“ е американски документарен филм од 2020 во режија на Дејвид Франс, кој зборува за убиствата на хомосексуалците во Чеченија и кој ја имаше својата премиера на Санденс, а беше прикажан и на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот следи група активисти кои го ризикуваат својот живот за да …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!