Почетна / 2024 (страна 2)

Годишни Архиви: 2024

UEFA Euro 2024 : Две пива по лице на дуелот меѓу Англија и Србија

Рестрикции за алкохол ќе бидат воведени на натпреварот од првото коло од групата Ц на Европското фудбалско првенство меѓу Англија и Србија, соопшти германската полиција. Во соопштението се наведува дека на стадионот во Гелзенкирхен ќе биде забрането точење на обично пиво кое содржи меѓу четири и пет проценти алкохол, туку …

Повеќе »

Фудбалска еуфорија со УЕФА ЕУРО 2024 директно на МРТ 1

Во тек е едномесечна фудбалска еуфорија – Германија УЕФА ЕУРО 2024. Сите натпревари од шампионатот директно ги следиме на јавниот сервис. Домаќинот Германија против Шкотска во рамки на групата А го отвори Европското фудбалско првенство. Италија е актуелен бранител на европскиот престол од 2021 година. Турнирот го сочинуваат 24 репрезентации …

Повеќе »

Психолошкиот трилер „Мојот ангел“ во недела на 16 јуни на Телма

Лизи Менинг е разведена и емотивно нестабилна жена која се бори за старателство над својот 11-годишен син Томас. Таа дава се од себе за да ги балансира работата и самохраното родителство, па се потпира и на помошта од родителите, а поранешниот сопруг често ја критикува за нејзиниот начин на живот. …

Повеќе »

Големото финале на „Никогаш не е доцна“ само на Сител на 23 јуни

Вчера се одржа второто полуфинале на шоуто „Никогаш не е доцна“, а по оваа епизода, добивме уште пет финалисти од деветтата сезона. Саша Милошевиќ Маре, Милан Ѓурѓевиќ и Џејла Рамовиќ избраа пет пејачи кои според нивното мислење го заслужија финалето. Ружица Чавиќ, Сашо Башески, Срѓан Стефановиќ Срле, Сабина Касумовиќ и …

Повеќе »

„Шангајско попладне“ со Џеки Чен во филмскиот викенд на Сител

Телевизија Сител продолжува и во најжешките денови да емитува премиерна програма за сечиј вкус. Покрај домашната верзија на светскиот формат “The richest list”, за викенд на Сител се забавуваме и со премиерните дневни емисии за македонска култура, традиција и музика, како и со најгледаните регионални талент шоуа на Гранд, а …

Повеќе »

Еротскиот трилер „Страст“ во сабота, 15 јуни, премиерно на Телма

Кристин, шеф во маркетинг агенција, сака да направи се за да биде подобра од нејзината колешка Изабел и професионално и приватно, единствено затоа што сака да и се одмазди што имала афера со нејзиниот љубовник. Кристин прибегнува кон различни неморални средства кои ја наведуваат Изабел да стане емоционално вознемирена и …

Повеќе »

Данската историска романса „Кралска афера“ на 14 јуни на Телма

Во 1767 година, британската принцеза Каролин е венчана за лудиот крал на Данска, Кристијан VII. Нејзиниот живот со превртливиот монарх, во непозната земја, станува мизерен и досаден. Кристијан наскоро ќе добие придружник, Германецот д-р Јохан Струензе, тивок идеалист човек на Просветителството. Како единствениот што може да влијае на кралот, Струензе …

Повеќе »

Afrojack, Claptone, Maceo Plex, Vini Vici – хедлајнери на Ohrid Calling 2024!

После ланската спектакуларна фестивалска едиција, оваа година Авалон се погрижи да ги помести  границите и да ви спреми уште поимпресивна и повозбудлива програма! Секој настап и секој од овогодинешните хедлајнери има одредена карактеристика која го прави Ohrid Calling 2024 фестивалско издание кое не смее да се пропушти! Како ултимативен хедлајнер …

Повеќе »

Која е мистериозната жена под превезот во серијата „Женкар“?

И кога сѐ се чини совршено и спокојно во животот на големата босфорска фамилија од хит серијата “Женкар”, гледачите останаа зачудени од појавувањето на новиот лик во последните епизоди. Лик кој навестува вистинска бура на случувања кои засекогаш ќе го променат животот на вашите Корханови. Мистериозната жена под превезот е …

Повеќе »

Во сабота на Телма – документарец за поранешниот претседател на СССР

Интервју со поранешниот претседател на СССР, Михаил Горбачов, една од највлијателните личности во минатиот век, чие владеење го најави крајот на Советскиот Сојуз. Во интимен амбиент, тој го дава својот поглед на Русија некогаш и сега, a токму ова интервју ќе го гледаме во документарниот филм на Телма во сабота, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!