Почетна / 2024 (страна 5)

Годишни Архиви: 2024

Македонската дива Калиопи со големи концерти во Скопје и Битола

Македонска поп-рок ѕвезда Калиопи, ќе одржи ексклузивни концерти во Скопје, на 19 октомври во „Арена Борис Трајковски” како и во Хераклеа – Битола, на 20 јули. На 20 јули и 19 октомври, Калиопи ќе го донесе својот куфер на љубовта во Хераклеа – Битола, како и во „Арена Борис Трајковски”, …

Повеќе »

„Младите доаѓаат“ – концерт на новите музички таленти

Овој четврток (6 јуни) со почеток во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт насловен „Младите доаѓаат”, посветен на новите музички таленти од земјава. Под диригентство на маестро Ангел Спироски, на концертот ќе настапат ученици од музичките училишта од Скопје, Струга, Охрид и Битола. На програмата се инспиративни …

Повеќе »

Србија се откажа, Македонија потврди учество на детска Евровизија

И додека сите земји полека се подготвуваат за големата Евровизија 2025 во Швајцарија, Србија втора година по ред го откажа учеството на детската Евровизија 2024. Супервизорот на РТС за Евровизија, Оливера Ковачевиќ изјави дека средствата за детската ги пренаменуваат на главната Евровизија која за нив е поважна. МРТ пак која …

Повеќе »

Брачни игри | Ве запознаваме со Азра од новата хит серија

Азра е партнер во позната семејна адвокатска канцеларија во Истанбул. Тaa обично се занимава со сензационални судски спорови. Нејзиниот татко Фарук го напуштил семејството пред многу години, а тоа најмногу влијаело на неговата најстара ќерка. Азра тогаш била дете. Одеднаш таа морала да порасне, да и помогне на својата потиштена …

Повеќе »

Брачни игри | Ве запознаваме со Серген од новата хит серија

Серген Гунај е успешен бранител. Тој е добар татко, особено е приврзан за своите деца. На универзитет ја запознава Азра и почнува да флертува со неа. Се чини дека тие се идеална деловна и семејна двојка. Серген е исклучително заштитнички настроен кон семејството што тој и Азра го создаle. Тој …

Повеќе »

Брачни игри | Ве запознаваме со Санем од новата хит серија

Санем е адвокатка во адвокатската канцеларија на нејзиното семејство, но тоа е единственото нешто што ја поврзува со нејзината сестра. Таа е сосема поинаква од Азра. Иако има триесет години, таа се однесува како да има уште дваесет. Несовесна е, склона кон хедонизам и сака да излегува. Таа сака да …

Повеќе »

Брачни игри | Ве запознаваме со Јилдирим од новата хит серија

Јилдирим Шахин е успешен адвокат. Тој е паметен, харизматичен и течно зборува неколку странски јазици. Ужива во конкуренција и е многу амбициозен. Во младоста бил склон кон флерт. Азра и Серген се негови пријатели со кои студирал на Правниот факултет. Тој и Азра тогаш биле баш блиски пријатели. Иако Азра …

Повеќе »

Брачни игри | Ве запознаваме со Чолпан од новата хит серија

Чолпан е една од најпознатите адвокатки за семејно право во Истанбул која раководи со адвокатската канцеларија што ја презеде од нејзиниот свекор. Чолпан е паметен стратег. Семејното право е многу непријатна област во правниот свет, но таа успеала и изградила успешна кариера што го ставила нејзиниот личен живот на втор …

Повеќе »

Документарната серија „Дива година на Земјата“ на МРТ 1

Додека Земјата патува околу Сонцето, дивите животни се движат согласно менувањето на годишните времиња. Како што луѓето го следат сопствениот календар на ритуали и случувања, биолошкиот час на животните се усогласува со физиологијата и ги предвидува ритмичките промени во опкружувањето. Во текот на годината многу големи природни настани се случуваат …

Повеќе »

Пере Нокаут: Кај мене дома до сега преспале неколку зетчиња

Во новото издание на „Нешто конкретно” тема на муабет беше – што значи титулата во денешно време, ако порано се знаело што значи да се биде татко, столб на семејството, ако се знаело дека кога тато одмара не смее да се писне дома, дека тато не чисти по дома и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!