Почетна / 2024 (страна 20)

Годишни Архиви: 2024

Недела, 22.15 часот на Телма – премиера на македонскиот филм „Хомо

Што е тоа човек? „Хомо“ прикажува шест лица, шест состојби во луцидно поврзани епизоди проткаени со црн хумор. Безнадежните ликови случајно се среќаваат во модерната метропола, при бескрајни обиди да опстанат и најдат малку среќа. Невработениот дипломец станува гробар, ужалената вдовица – монахиња, свештениците се коцкаат, а со судовите владеат …

Повеќе »

Недела во 21 часот на МРТ 1 – премиера на спортската драма „Rush“

Безмилосно ривалство од 1970-тите помеѓу соперниците во Формула 1, Џејмс Хант и Ники Лауда. Сместено во гламурозното златно доба на Формула 1 трките во 1970-тите, филмот е заснован на вистинска приказна за големо спортско соперништво помеѓу згодниот англиски плејбој Џејмс Хант (Хемсворт) и неговиот методичен, брилијантен противник, австрискиот возач Ники …

Повеќе »

Ричард Гир и Винона Рајдер во недела во „Есен во Њујорк“ на МРТ 1

Тој е плејбој, угледен реставратор кој не верува во љубов. Таа е млада уметница која живее со баба. По првата заедничка ноќ, Шарлот (Винона Рајдер) му се доверува на Вил (Ричард Гир) дека боледува од рак, а тој и кажува да не очекува од него сериозна врска. Но набрзо Вил …

Повеќе »

Вестерн трилерот „Омразената осумка“ на Тарантино саботно на МРТ 1

„Омразената осумка“ е осмиот по ред филм на Тарантино, чие дејствие е сместено десет години по Амиканската граѓанската војна и ги следи авантурите на Маркиз Ворен (Семјуел Л. Џексон), поранешен војник на Унијата и ловец на глави, заглавен од снежна бура во мал град во Колорадо. По игра на случајност, …

Повеќе »

Данска акциона комедија во сабота, 23 март на Телма навечер

“Витези на правдата” – сабота, 23 март, 22.15 часот, Телма телевизија Маркус (Мадс Микелсен) се враќа дома да се грижи за својата ќерка откако неговата сопруга загина во железничка несреќа. Сомневајќи се дека не станува збор за несреќен случај, тој се здружува со експерт по математика и неговите ексцентрични колеги, …

Повеќе »

Петок, 22 март на Телма – трилер во италијанско швајцарска продукција

петок, 22 март 2024 година, Телма телевизија, 22.15 часот – “Темна бајка” Некогаш, во мало семејно предградие на периферијата на Рим, веселите летни горештини ја камуфлираа задушливата атмосфера на отуѓеност. Од далечина, семејствата изгледаат нормално, но ова е илузија: во куќите, дворовите и градините, тишината го покрива суптилниот садизам на …

Повеќе »

Со 5 распродадени концерти, заврши турнејата на ,,Фрајле”

Со концертот во Струмица, успешно заврши концертната турнеја на „Фрајле” во Македонија, со целосно распродадени концерти. Имено, изминатата недела, женското трио „Фрајле” одржа 5 концерти во 4 различни градови низ Македонија. Почнувајќи од Битола и Штип, па се до Скопје и Струмица. Пеејќи песни од нивната Војводина, како и нивни …

Повеќе »

„Дождови” на Александра Јанева стана вирален хит на социјалните мрежи

По само точно еден месец од излегувањето на песната „Дождови” на Александра Јанева, таа инстантно стана вистински хит низ цела Македонија. Многу луѓе, меѓу кои и јавни личности од естрадата и инфлуенсери изминатиот месец, константно танцуваа на песната, а танцот од истото го објавува на своите социјални мрежи. Она што …

Повеќе »

Видео | Слаткар се расплака додека зборуваше за својот татко

Марко Маринковиќ, Слаткар познат под сценското име Слаткаристика започнал со своите музички креации кога имал 12 години.На возраст од 15 години, заедно со неговиот пријател Скит Скитара ја формирал хип-хоп групата “Единствена опција”, а во 2004 година го издадоа албумот “Рап Тврдина”. Заедно со Пука Козметика, Скит, Ел Маријачи, Боро …

Повеќе »

Кумба: „Не можам да најдам алишта, не ме фрустрира тежината, туку понудата”

„Нешто конкретно” оваа недела со тема – комплекси. Како се излегува на крај со искомплексираните и дали воопшто е можно да се случи тоа? Со кого е потешко со мажите или со жените, со оние на функција или со оние кои не се баш моќни, со оние со најјака кола …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!