Почетна / 2024 (страна 3)

Годишни Архиви: 2024

Косово официјално побара учество на Евровизија следната година

Генералниот директор на јавниот сервис на Косово, РТК и официјално побара учество на Евровизија 2025. Тој истакнува дека тие со нетрпение очекуваат веќе со години да бидат примени на овој престижен музички фестивал. Преку организирањето на нивен фестивал, лани докажале дека можат да изберат песна што ќе го претставува Косово …

Повеќе »

„Звукот на идната генерација“ – студентите настапуваат со Филхармонија

Овој четврток (13.06.), Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт под наслов „Звукот на идната генерација”, на кој настапуваат студентите од државните факултети за музика. Под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, заедно со оркестарот ќе настапат младите таленти: Емилија Богоевска – виола, Јана Каевска – флејта, Дарко Кулевски – …

Повеќе »

Филхармонија во парк со „Одисеја 2024“ – музика од филмовите на Кјубрик

И оваа година, Македонската филхармонија ќе го реализира традиционалниот концерт „Филхармонија на отворено”, кој ќе донесе разновидност и секако, несомнен квалитет. Во среда, на 19 јуни во Градскиот парк со почеток во 21 часот, под ѕвездите на скопското небо, одиме на футуристичко патување низ дел од филмографијата на најкреативниот режисер …

Повеќе »

Освен „Грешници“, и „Крваво цвеќе“ обновена за уште една сезона

Маратонската турска сапуница “Крваво цвеќе” доби зелено светло за нова трета сезона. Откако веќе беше објавено за “Грешници”, на ред дојдоа и другите дневни турски сапуници за обнова. Па така, Баран и Дилан продолжуваат и наредната 2023/2024 телевизиска сезона секојдневно да ја споделуваат својата љубов на малите екрани во Турција …

Повеќе »

Српска Happy во чекор со Турција – емитува последни епизоди од „Женкар“

Од понеделник до петок во 23 часот на српската телевизија Хепи се емитуваат последните епизоди од втората сезона на серијата “Женкар”. Втората сезона во Турција заврши пред три дена, а сега, српската Хепи ги емитува последните неколку епизоди токкму од таа сезона, по што се очекува во Србија серијата да …

Повеќе »

Младински образовен форум одбележа 25 години постоење

Преку рефлексија на достигнувањата на Младински образовен форум (МОФ), но и преку отворена дебата за иднината на образованието и улогата на младите во нашето општество, денеска МОФ одбележа 25 години постоење. На конференцијата по повод јубилејот, директорката Теодора Столевска во воведот посочи дека МОФ е заедница на млади луѓе, која …

Повеќе »

Видео | Пред финалето, Андријана и Кеба ја отпеаа „Македонско девојче“

Младата пејачка и минатогодишна финалистка во регионалното музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“, скопјанката Андријана Петрушовска, оваа сабота (8-ми Јуни) уште еднаш ќе се докаже и покаже зошто е една од најсериозните кандидати за победа во големото музичко талент шоу оваа сезона. Андријана ги освои сите гласови во полуфиналето и со …

Повеќе »

Градоначалникот на Велес со поддршка за победа на Мики

Градоначалникот на општина Велес со јавна поддршка за македонскиот кандидат во големото Гранд финале кое ќе се одржи вечерва, а во живо ќе го следите на најгледаната тв Сител. Во продолжение прочитајте ја целосната објава на градоначалникот – Поддршка за Мики Селуковски! Огромниот талент на нашиот Мики го препозна жири …

Повеќе »

Вечерва гласаме за бројот 1 на 145 333 за победа на Мики во „Гранд“

Македонскиот идол Мики Секуловски е еден од најсериозните кандидати за победа во големото музичко талент шоу “Ѕвездите на Гранд” оваа сезона. Нашиот Мики ги освои симпатиите на публиката и жирито, а вечерва ќе настапува во финалната вечер на ТВ Сител. Затоа, гласаме за Мики со испраќање на СМС порака 1 …

Повеќе »

Прочитајте по колку години имаат финалистите во „Ѕвездите на Гранд“

Вечерва, 8 јуни, 21 часот – финале на оваа сезона од најгледаното телевизиско шоу “Ѕвездите на Гранд” на Сите. Во сабота на 8 јуни во Ѕвездите на Гранд за победа ќе се борат 20 финалисти, а колку силно пејачите ја одбележаа тековната сезона сведочи и фактот што Саша Поповиќ ги …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!