Почетна / 2024 (страна 4)

Годишни Архиви: 2024

Градоначалникот на Кисела Вода со поддршка за победа на Андријана

Градоначалникот на Кисела Вода – Скопје со јавна поддршка за македонската кандидатка во големото Гранд финале кое ќе се одржи вечерва, а во живо ќе го следите на најгледаната тв Сител. Во продолжение прочитајте ја целосната објава на Орце Ѓорѓиевски : 💪 Вечерва сите сме обединети во поддршка на Андријана …

Повеќе »

Вечерва гласаме за бројот 20 на 145 333 за победа на Андријана во „Гранд“

Младата и популарна пејачка Андријана Петрушовска е една од најсериозните кандидати за победа во големото музичко талент шоу “Ѕвездите на Гранд” оваа сезона. Нашата Андријана ги освои сите гласови во полуфиналето и со тоа обезбеди директен пласман за во финалната вечер која ќе се одржи вечерва на ТВ Сител. Затоа, …

Повеќе »

Видео | Успехот на ветераните од ГМХ Вардар низ призмата на ТВ Сител

Сител телевизија продолжува со промоција на најдоброто од Македонија во сферата на културата, уметноста и музиката, па така на еден пријатен и срдечен начин успеа да ни ги долови успесите на уште едно македонско богатство – ГМХ Вардар од Скопје. Градскиот мешан хор „Вардар“ од Скопје освои златен медал на …

Повеќе »

9 јуни, недела, Телма | Крими комедијата „Измамничките од Волстрит“

Тие се девојки кои сакаат да бидат над законот. Нивната професија е танчерки во стриптиз клуб, а нивната цел да ги добијат парите на играчите на Вол Стрит. Дали нивната цел ќе стане реалност? Дали нивниот план е доволно моќен за да им помогне да ја постигнат посакуваната цел без …

Повеќе »

7 јуни, петок, Телма | Воената драма „Бунтовникот од округот Џонс“

Разочаран дезертер од Конфедеративната армија се враќа во Мисисипи и ја предводи милицијата од колеги дезертери и жени во бунт против корумпираната локална Конфедеративна влада. За време на Граѓанската војна, филмот ја раскажува приказната за пркосниот фармер од југот, Њут Најт, и неговиот вооружен бунт против Конфедерацијата. Здружувајќи се заедно …

Повеќе »

Документарецот за шведската активистка Грета Тунберг на Телма ТВ

Документарецот ја следи Грета Тунберг, тинејџерка за климатски активист од Шведска. Премиерно на Телма во сабота 8 јуни во 19.15 часот. Во август 2018 година, Грета Тунберг, 15-годишна ученичка во Шведска започнува штрајк во училиштата. Нејзината меѓународна крстоносна војна за да ги натера луѓето да ги слушаат научниците за светските …

Повеќе »

Фото | Алфа телевизија прослави 16 години постоење во етер

Алфа ТВ е приватна национална телевизија, која започна да емитува програма на македонски јазик на 3 јуни 2008 година во Скопје, заменувајќи ја фреквенцијата на веќе непостоечката ТВ Скопје и тогаш во посредство на сателит почна да зрачи во цела Европа, Северна Африка и делови на Азија. Од јуни 2013, …

Повеќе »

Реприза на мафијашките пресметки во „Гомора“ ова лето на Телма

Во Неапол, кланот Савастано е командуван од страшниот и почитуван Пјетро Савастано. Сакајќи да остави свој белег, Чиро Ди Марцио има задача да ја запали куќата на мајката на Салваторе Конте, ривалски нарко бос. Откако ја завршил задачата, без двоумење и полека ја стекнувал довербата на Пјетро, ​​кој подоцна му …

Повеќе »

„Македонска љубовна лирика“ – најубавите љубовни стихови на едно место

„Матица македонска“ ја објави збирката „Македонска љубовна лирика“ приредена од Весна Мојсова-Чепишевска и Иван Антоновски. Најубавите македонски љубовни стихови, сега се на едно место. На близу 500 страници, со 342 песни од македонски поети од сите генерации, во петте циклуси на книгата, од копнеж до ерос е и можниот одговор …

Повеќе »

На Македонија ѝ треба евровизиска челична лејди како Оливера

Оливера Ковачевиќ, супервизор на Евровизија за Србија во интервју за Нова С, искрено и брутално зборува за Евровизија. Според неа – РТС Србија нема намера да се откаже од учество бидејќи долги години поради санкциите, во минатото не можеле да учествуваат. Истакнува дека ќе направи сѐ за подобри пласмани на …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!