Дневни Архиви: 27/06/2022 | 21:14

Најпознатите „Спортски легенди“ од регионот секоја сабота на Наша ТВ

Проектот “Спортски легенди” е серијал од 60 епизоди за над 200 врвни спортисти во повеќето држави од регионот кои што се издигнати на ниво на национални херои. Преку нивните резултати една држава станува препознатлива во светот, но што е уште поважно овие личности претставуваат позитивен пример, предмет на национална гордост …

Повеќе »

Протест – пејачот на „Green day“ се откажува од државјанството на САД

Пејачот на панк-групата „Грин деј“, Били Џо Армстронг, пред посетителите на концертот во Лондон соопшти дека наводно се откажува од своето американско државјанство, во знак на протест поради укинувањето на правото на абортус од страна на Врховниот суд на САД. Настапувајќи во британската престолнина во петокот вечерта, само неколку часа …

Повеќе »

„Детска насмевка за овој свет“ хуманитарен настан во чест на Тоше

Настанот ќе се одржи во амфитеатарот во спомен куќата на Тоше Проески во Крушево на 29ти јуни. Тоа е ден кој е особено значаен за Тоше, посебен ден во неговата кариера, ден на кој е оддржан неговиот прв концерт на градски стадион кој сега е именуван по неговото име. За …

Повеќе »

Објавен романот „Средиштето на светот“ од Андреас Штајнхефел

Издавачката куќа Готен го објави романот „Средиштето на светот“ од германскиот писател Андреас Штајнхефел. Преводот од германски јазик е на Ива Фиданчева. „Средиштето на светот“ е роман за проблемите поврзани со растењето, пубертетот, зависта и љубомората, пријателството и љубовта. Наменет е за тинејџерската читателска публика. Седумнаесетгодишниот Фил се чувствува како …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!