Почетна / 2021 (страна 4)

Годишни Архиви: 2021

Овој викенд се отвора највеселата „Мерак меана“ на Сител

Нова сезона и нови мераклиски дружби. Со најпознатите фолк рефрени во “Мерак меана” повторно ќе уживаме секоја сабота и недела  на Сител во 17 часот. Седенка ќе се збира за бескрајна рапсодија на боемите. Седенка во која мераклиите мерак песни од срце ќе испеат, песни што душа ќе разгалат, песни …

Повеќе »

„За семејството!“, нова потресна драма на Канал 5 во 21:30 часот

Од понеделник до петок на Канал 5 телевизија ќе се емитува најновата серија од Турција. “За семејството!” е трогателна сага за несреќните сирачиња, која публиката ја спореди со мега хитот “Ангели”. Oва е сторија за едно скромно и среќно семејство. Мајка, татко и четири деца. Четири ангелчиња, четири сложни браќа …

Повеќе »

Откријте ги изгубените богатства на Египет oд 6 ноември на Nat Geo TV

Со помош на модерна технологија, група меѓународни археолози навлегуваат во деловите на пирамидите во кои сè уште не зачекорилo човечкото стапало. Камерите на истражувачите минуваат низ заборавени ходници, откривајќи непознати гробници и мумии стари 3.000 години. Осум нови едночасовни епизоди ќе нè доближат до сите маки на стручњаците кои ќе …

Повеќе »

Пред почетокот на новата 6. сезона, МРТ ве потсетува на „Преспав“

Пред почетокот на најновата, шестта сезона од популарниот домашен ситком “Преспав”, Македонската телевизија ви нуди можност да се потсетите уште еднаш на претходните сезони од серијата. Од 20.15 часот на 1 ноември започнуваат репризните изданија од третата сезона во која гледавме нова директорка на пансионот. Уживаме со “Преспав” и ја …

Повеќе »

Фото | По врската со Дилета, Џан Јаман во романса со нова Италијанка

Турскиот актер Џан Јаман стана популарен со улогите во турските серии на Сител. По “Полна месечина” и “Романтичарот”, сега на ред е неговата најнова романтична комедија “Господинот” која гледачките на Сител ја пратат секој викенд во 22.30 часот. Неодамна беше откриено дека турскиот актер Џан Јаман и италијанската водителка Дилета …

Повеќе »

Новиот бато Кемал се враќа во најновата турска драма на Канал 5

На местото на “Надеж” од идната среда на Канал 5 започнува најновата турска драма “За семејството!”. Се работи за серија која е во тек на снимање во Турција и која навестува нова трогателна приказна. Потресна серија за нови ангели. Трауматична сага за напатените сирачиња. Деца оставени сами на себе под …

Повеќе »

Ист Гејт Мол искажа благодарност за соработниците и партнерите

Ист Гејт Мол – изграден во рекорден рок за 26 месеци, денес искажа благодарност за соработниците и партнерите Во предвечерјето на официјалното отворање, во свечена есенска атмосфера се оддржа средба за закупците, соработниците и партнерите на Ист Гејт Мол. На присутните топло добредојде им посака инвеститорот на проектот. На средбата …

Повеќе »

TrashTour: The Movie! – документарен филм од „За Почиста Македонија“

TrashTour: The Movie!, краткометражен документарен филм кој ги прикажува настаните и одвивањата за време на проектот TrashTour кој e спроведен од 24–29 Август низ повеќе градови во Македонија – Кичево, Охрид, Прилеп, Кавадарци, Струмица и Штип. За Почиста Македонија е еколошко движење кое се појави во 2020 со цел преку …

Повеќе »

Прва ретроспективна изложба на Дороти Пачкова во Куманово

Петок, 29 Октомври, 2021 година, 14 часот, НУЦК Трајко Прокопиев, Куманово – прва изложба на Дотори Пачкова.  „РЕТРОСПЕКТИВ-РЕТРОАКТИВ” поставката вклучува и обединува дела, од сите, над 30 самостојни изложби кои авторката ги поставила во земјата и странство, како и поединечни дела со кои била дел од групни изложби. Оваа пресек …

Повеќе »

Коментар на ИНРЕКОМ за напредокот во медиумите и инф. општество

Институтот за развој на електронски комуникации трета година по ред, објавува краток осврт за Поглавјето 10, како и за деловите што се однесуваат на медиумските слободи, сајбер безбедноста и работењето на регулаторните тела од областа на медиумите и електронските комуникации, во однос на Извештајот од Европската комисија за напредокот на …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!