Почетна / Забава / Евровизија / Македонија се враќа на Детската евровизија

Македонија се враќа на Детската евровизија

 

После една година пауза Македонија повторно ќе биде дел од учесниците на Детскиот евросонг, кој годинава ќе се одржи на 30. ноември во Kиев, Украина.

 

 

Со овој потег Македонската радио-телевизија, организатор на националниот детски евровизиски избор, се приклучува во промовирање на нашата земја преку музиката.

– „Сметаме дека овој настан, кој се емитува во многу европски земји, претставува шанса да се промовира Македонија. Манифестацијата му овозможува на секој учесник и на земјата од каде што доаѓа соодветен третман и голем простор за презентација и на музиката и на нејзините убавини“ – вели Раде Спасовски, шеф на македонската евровизиска делегација.

 

Годинашниов евровизиски избор во Kиев ќе го водат Злата Огневиќ, која ја претставуваше Украина на годинашната Евровизија, и Тимур Мирошниченком. Тој беше водител на овој избор и во 2009. година.

Детскиот евросонг првпат се одржа во ноември 2003. година, во Kопенхаген, Данска, а нашата земја беше дел од почетокот на манифестацијата. Иако правилата за учество се разликуваат од големата Евровизија, целта е иста – претставување на детските музички таленти. Во досегашните седум евровизиски претставувања, Македонија постигна завиден успех. Во 2007. година во конкуренција од 18 земји, нашите претставници Росица и Димитар, го освоија петтото место. Една година подоцна Боби Андонов го повтори истиот успех. Изминативе неколку години нашите претставници се пласираат на дното на табелата. Последен македонски претставник беше Доријан Длака.

 

 

 

| ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Вака гласаше жирито на Македонија на Евровизија 2022

Иако многумина очекуваа македонското жири да даде 12ка за ултра популарната Констракта, сепак Србија доби  …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!