Почетна / Живот (страна 30)

Живот

„Неуромедика“ доби награда за Најдобра регионална болница

  Во конкуренција на врвни светски медицински институции македонската болница „Неуромедика“ беше селектирана на Форумот за врвен квалитет и менаџмент кој се одржа на 7ми октомври во Кан, јужна Франција, за Најдобрарегионална болница, а директорот на „Неуромедика“, Д-р Емил Угриновски ја доби наградата Менаџер на годината.     Свечениот настан …

Повеќе »

Фото | Градот Скопје оваа есен ќе замириса на хризантеми

  Најголемиот расадник на хризантеми и љубилици во Скопје, популарниот “Супер гарден“, ја отвори есенската сезона за своите потрошувачи. Хризантеми во сите бои и зимски љубичици кои во моментов се светски тренд, станаат хит во Скопје. Еве можност да си го разубавите балконот или дворот со овие прекрасни цвеќиња кои …

Повеќе »

Преживување во Хрватска на „Голи и престрашени“ на 2 октомври

  2 октомври | 00:00 ч. |Discovery Channel   Во Хрватскиот национален парк Копачки Рит е снимена новата епизода  на серијалот „Голи и престрашени“ која Дискавери премиерно ќе ја прикаже во недела на 2 октомври точно на полноќ.   Концептот е наизглед едноставен- двајца потполни странци, еден маж и една жена, …

Повеќе »

Кои се Харли и Дејвидсонови, основачите на култниот моторцикл

  Кои се Харли и Дејвидсонови – јунаците на серијата на Дискавери   Почетокот на XX век, двајцата најдобри пријатели Бил Харли и Артур Дејвидсон, во Милвоки го изградиле својот прв мотоцикл. Откако им се придружил и постариот брат на Артур, Валтер, тројцата ја основале легендарната компанија Харли-Дејвидсон. Успеале да …

Повеќе »

„Harley-Davidson“ – најочекувана премиера на Дискавери за 2016-та

  “Харли и Дејвидсонови” – секоја недела во 22 часот на Discovery Channel   Долгоочекуваната мини серија на Дискавери каналот, „Харли и Дејвидсонови“, премиерно ќе се прикаже во недела, 18 септември во 22 часот. Серијата се состои од три двочасовни дела, а второто и третото продолжение се на програмата на …

Повеќе »

Беринговото море како најопасно место за лов на ракови

  30 август | 22 ч. | Discovery Channel   Дискавери каналот ја претставува дванаесеттата сезона на наградуваниот серијал „Смртоносен улов“ која го следи драматичниот живот на луѓето кои се занимаваат со една од најопасните професии на светот- лов на ракови во непредвидливото Берингово море.      Морските ветерани се …

Повеќе »

Документарниот филм за чудовишниот Мако во недела на Дискавери

  “Враќањето на чудовишниот Мако” – оваа сабота на Дискавери   Последниот викенд во август не очекуваат премиери на два нови документарни филма. „Враќањето на чудовишниот мако“, ни го открива таинствениот начин на живот на мако ајкулите. Филмот ќе се емитува во недела, на 28 август на каналот на Дискавери …

Повеќе »

За ајкулите на Дискавери е резервиран последниот викенд од август!

  “Челусти на длабочината” – оваа сабота на Дискавери   Последниот викенд во август не очекуваат премиери на два нови документарни филма. Дип Блу – најголемиот снимен примерок на бела ајкула, ја има главната улога во документарецот „Челусти од длабочината“, кој на 27 август (сабота) ќе се емитува на каналот …

Повеќе »

„Дебелата и фантастична“ Витни Тор се враќа со трета сезона

  “My big fat fabulous life” по трети пат на TLC   Витни Тор се враќа на малите екрани со нови авантури во третата сезона на серијалот „Дебела и фантастична“. Некогашната танчарка со атлетска градба по заболувањето од синдромот на полицистични јајници досегна тежина од 180 килограми. Витни сега е …

Повеќе »

Хумана акција на младите – Сите пречки се мали, ако луѓето се големи

  Mладите лидери во хуманитарна иницијатива за скопските поплави   Додека некои ја гледаат попреченоста како препрека, други ја гледаат како можност. Можност да ги преминеш границите на умот и да успееш да го оствариш совјот сон, затоа што позади секој успех стои труд, пасија и човек подготвен да се …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!