Почетна / Живот (страна 10)

Живот

Став за управување на стационарот за бездомни животни во Град Скопје

Во прилог став на активистката за заштита на животни и животката средина, Велковска во однос на управувањето со стационарот за бездомни животни во Град Скопје. „Активистите за заштита на животни кои се долгогодишни волонтери се ЕДИНСТВЕНИТЕ кои имаат капацитет трајно и хумано да го затворат прашањето со бездомните животни не …

Повеќе »

Збирката раскази „Делфинот“ на Прокопиев објавена во Словенија

Збирката раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)” на истакнатиот македонски писател Александар Прокпиев деновиве излезе од печат во превод на словенечки јазик. Издавач е КУД Апокалипса од Љубљана, а автор на преводот е Тим Сенчар. За словенечкото издание на книгата, писателот, поет и критичар Јуриј Худолин ќе истакне: „Делфин” …

Повеќе »

Распишани конкурсите за поезија за „100 илјади поети за промена“

Mанифестацијата „100 илјади поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст-Струмица“, го распиша поетскиот конкурс за годинашното издание на Фестивалот. Поезијата со која ќе може да конкурираат автори од сите генерации треба да биде социјално ангажирана и да разработува теми кои се поврзани со промените, глобално, но и локално. Секој …

Повеќе »

Прокопиев доби прва награда на меѓународниот хаику конкурс 2020

Истакнатиот македонски писател Александар Прокопиев е добитник на првата награда „Радмила Богојевиќ”, на истоимениот IV меѓународен конкурс за хаику распишан во Р. Србија, организиран од страна на книжевникот Дејан Богојевиќ, на кое учество земаа дури 214 автори на хаику, од 33 држави од светот. Меѓународното жири кое одлучуваше за наградите …

Повеќе »

Велковска : Мора да се преориентираме кон одржлив начин на живот

Научници од Универзитетот во Охајо во најнова студија заснована на четиридецениско истражување утврдиле дека топењето на мразот на Гренланд дошло до точка од која нема враќање. Водена од ова истражување, активистката за заштита на животни и животна средина – Драгана Велковска со свое видување. Нејзиниот став ви го пренесуваме во …

Повеќе »

Почнува 10-тиот фестивал за народна култура „Пображење“ во Вевчани

Во Вевчани започнува 10-тиот по ред Фестивал на народна култура ,,Пображење” во организација на Културно Уметничкото Друштво ,,Дримкол” од Вевчани. Оваа година поради пандемијата со Корона вирусот, програмата е редуцирана и прилагодена во согласност на новонастанатата ситуација и ќе се реализира под строги мерки и протоколи пропишани од министерството за …

Повеќе »

Прокопиев на меѓународна конференција „Белградски контрапункт 2020“

стакнатиот македонски писател, критичар и есеист Александар Прокопиев учествуваше во меѓународната конференција „Белградски контрапункт 2020″ насловена „Уметноста и митот денес”, која годинава прв пат беше организирана во онлајн формат, поради пандемијата на Ковид-19. Конференцијата, која беше организирана од страна на Министерството за култура и информирање на Република Србија и Заводот …

Повеќе »

Кино со автомобили во Велес со DJ Shorty P & DJ Popeye

Поради огромната заинтересираност и посетеност на претходните две проекции, на 09.08.2020 година (недела) со почеток од 19.30 часот на друга и многу поголема локација – паркингот на фабриката Smelt-Ing, организаторите на овој настан Ве повикуваат да бидете дел од еден од најспектакуларните настани ова лето во нашата држава – Drive …

Повеќе »

40 компании ќе добијат поддршка за отворање на е-продавница

Четириесет домашни компанииќе добијат неповратна финансиска и советодавна помош во рамки на јавниот повик од иницијативата „Ecommerce4All” која се реализира од страна на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, со поддршка на Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем. Избраните апликанти ќе добијат помош за отворање на своја е-продавница со …

Повеќе »

Промовирана книгата „Балканскиот етнички феникс“ од Рубин Земон

Две промоции на најновотo издание на издавачката куќа Авант прес, студијата насловена „Балканскиот етнички феникс (Историско-етнографски аспекти за заедницата на Балканските Египќани)” од д-р Рубин Земон се одржаа во Лапидариумот при Музеј куќата на Робевци во Охрид и на Платото пред центарот за култура „Браќа Миладиновци” во Струга. За книгата …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!