Почетна / Филм / Борба против расизмот во шведска драма саботно на Телма

Борба против расизмот во шведска драма саботно на Телма

📅 сабота, 29 октомври
⏰ 22:15 – Лапонска крв

Во 1930-тите, Лапонија, 14-годишното девојче од племето Сами, Ел Марја, ги напушта дивите огништа на нејзините предци и семејниот логор за ирваси, заедно со нејзината помлада сестра, Њеназ, одат во оддалечен драконски интернат.

Меѓутоа, додека паметното рурално девојче ќе се стреми да добие што подобро образование и можност да се интегрира во современото шведско општество, болната посета на тим антрополози ќе предизвикаат трауматично искуство и ќе бидат суров потсетник за секогаш присутното брутални предрасуди и длабоко вкоренет расизам.

Упсала ветува светла иднина во раздвижената метропола, но за да помине како обична шведска тинејџерка, Ел Марја ќе мора да направи поголема жртва отколку само да го смени своето име. Но, дали еден отфрлен може толку лесно да ги прекине врските и да се откаже од својата горда лоза?

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Психолошкиот трилер „Мојот ангел“ во недела на 16 јуни на Телма

Лизи Менинг е разведена и емотивно нестабилна жена која се бори за старателство над својот …

error: Содржината е заштитена!