Почетна / jovica (страна 4)

jovica

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #022

#22ро продолжение     Каталина излезе од лифот на приземјето од зградата на Фалкон Ерлајнс. Се себе носеше потребна документација за состанокот кој и го наметна Мануел, кога почувствува како некој ја повлекува за раката наназад. Се заврте и го забележа Себастијан пред себе. Гледајки ги повторно тие очи пред …

Повеќе »

Ја посрамија девојката – Кралица без Круна на Мис Свет 2015

Крунисана погрешна мисица на годинешниот избор за убавина     Ариадна Гитерез од Колумбија беше крајно разочарана кога водителот Стив Харви по грешка и ја предаде победничката круна, прогласувајќи ја за Мис Универзум. Вистинската мисица е Филипинката Пиа Алонзо Вуртбах.   Водителот мораше да се извини за својата грешка, објаснувајќи …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #021

#21во продолжение       Мануел го сопре атомобилот пред една стара хациенда, која делуваше напуштено. Каталина сеуште не ја разбираше идејата зошто возеа скоро еден час до тоа напуштено место. –       Што гледаш?, – ја праша Мануел. –       Стара хациенда во која сигурно живеат духови, – одговори таа. –       …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #020

#20то продолжение       Браулио ја изгасна цигарата во пепелникот и со десната рака го шлапна задникот на жената која му го пакуваше куферот со алишта. –       Што би правел без тебе Перлита? –       Наместо да ме гледаш како пакувам, оди истуширај се. Уште да задоцниме по твоја вина. …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #019

#19то продолжение       Себастијан се разбуди неколку минути по пладне. Сакаше да го посети својот татко. Го провери телефонот, но немаше пораки. Го сфати тоа како добра вест. Влезе под туш и петнаесет минути подоцна влезе во кујната и посегна во креденоцот по мусли и млеко. Додека си …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #018

#18то продолжениe                   Исадора пријде до Каталина, откако насобраните жени во еден глас изгласаа да и ја предвидат иднината на неестата. Каталина иако не веруваше во гатачки, сепак ја подаде рката.             Исадора ја зеде нежната дланка на Каталина и за кратко ја испушти. –       Одбивам да …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #017

  #17то продолжение   Лусијано Ламас седеше во полумрачната библиотека, која му служеше и како работна соба сите овие години. Единствено светлина доаѓаше од прозорецот од градината. Бендот беше сместен во близина на таа страна од куќата, па музиката гласно се слушаше и во внатрешноста. Лусијано седеше некое време сам, …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #015

  #15то продолжение   Мануел го напушти ресторанот и се упати кон паркингот каде што го беше паркирал својот автомобил. Одеднаш, пребледе како да видел дух. –       Мислеше дека ќе се извлечеш без да ми платиш, Ламас?, – го праша човекот со темни очила за сонце на себе. Мануел добро …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #014

#14то продолжение       Лусијано седеше во својата фотеља во работната соба со чашка коњак и мраз пред себе, кога влезе Емператриз. –       Лусијано, драги. Како си? Дознав дека син ти е жив. Не знаеш колку ми олесна, морковче. –       Спакувај си ги работите и излегувај од оваа куќа. …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!