Почетна / Филм / Телма, 20 мај | Кејт Винслет во британска историска драма

Телма, 20 мај | Кејт Винслет во британска историска драма

📅 сабота, 20 мај
⏰ 22:15 – Мал хаос

1682 година. Сабин де Бара (Кејт Винслет) е решителна и многу талентирана пејзажна архитектка, која живее и работи украсувајќи француски градини и имоти. Еден ден таа добива неочекуван повик: избрана е да учествува на натпревар во дворот на кралот Луј XIV (Алан Рикман).

По средбата со неа, познатиот пејзажен архитект на кралот Andé le Nôtre (Matthias Schoonarts) првично е вознемирен од нејзиното остро око и напредно размислување, но на крајот ја избира Сабин да изгради една од главните градини во палатата во Версај. Под притисок на роковите и нејзиниот посебен стил, Ле Нотр ја препознава вредноста на „малата количина хаос“ во работата на Сабин.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Данската историска романса „Кралска афера“ на 14 јуни на Телма

Во 1767 година, британската принцеза Каролин е венчана за лудиот крал на Данска, Кристијан VII. …

error: Содржината е заштитена!