Почетна / Спорт / Танцот на репрезентацијата на Нов Зеланд

Танцот на репрезентацијата на Нов Зеланд

 

На почетокот на натпреварот помеѓу Македонија и Нов Зеланд, нашите противници одиграа чуден танц. За големите фанови на спортот оваа „кореографија“ не беше ништо ново, но за оние што натпреварите ги следат со помало внимание почетокот на играта беше вистинско изненадување. Имено, спортистите од Нов Зеланд пред секој натпревар го прават ова, било тоа дали се работи за фудбал, кошарка или некој друг спорт. Нивниот танц е наречен „Haka dance“, а многумина сметаат дека истиот делува застрашувачки, и се користи за да се заплаши противникот.

За среќа, нашите момци не се плашат така лесно, па и покрај приредената претстава тие ги соборија „танчерите“. Видеото подолу е дел од кошаркарскиот натпревар помеѓу Нов Зеланд и Грција што се случи во 2008-та година, тука можете да погледнете како изгледаше краткото шоу што пред неколку часа и беше приредено и на македонската фаланга.

 

 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Роналдо има дадено гол на секој од 18. стадиони на кои играл во Серија А

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо постигна хет-трик по само едно полувреме на натпреварот од Серија …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!