Почетна / Спорт (страна 7)

Спорт

Мартин Стефановски – уште една македонска гордост

  Пливачот Мартин Стефановски е единствениот Македонец што држи национални рекорди во две држави     Завчера на второто коло централна Србија, Академија Милорад Чавиќ собори апсолутен национален рекорд на 4х50 мешано пливање, во состав на Стефановски, Силаџи, Терзиќ и Лекиќ. Стариот рекорд беше на Партизан 1.50.08, а новиот 1.47.19 …

Повеќе »

Илинденски Кајак Слалом ИКАС 2014. година

  На ден 10. април (четврток) со почеток во 11 часот, во Главната зграда на Македонски Телеком на Кеј 13 Ноември, во просториите на Иновативниот центар ке се одржи прес конференција по повод одржувањето на 46-ти Илинденски Кајак Слалом ИКАС 2014. година.     На прес конференцијата до медиумите ке …

Повеќе »

Уште една титула за кошаркарката Јелена Антиќ

  Уште една титула за Јелена Антиќ во Регионалната кошаркарска лига   Македонската кошаркарска интернационалка Јелена Антиќ повторно ја освои титулата во Регионалната кошаркарска лига, со својот нов клуб Радивој Корач од Белград. Радивој Корач е седмиот тим со трофеј во регионалната лига која се игра од сезона 2000/01.  Во …

Повеќе »

Видео | Кој е фудбалскиот тим од соништата?

  Пепси ги откри деталите за нивната суперстар фудбалска екипа за 2014, здружувајќи заедно незамисливо богатство од интернационален талент, со цел да ја креираат најкапацитетната, мултиталентирана и култна формација некогаш направена.     Деветнаесет најдобри светски играчи, кои се простираат на пет континенти и речиси 20 држави се здружуваат со …

Повеќе »

Маестралниот Антиќ со свој личен рекорд

  Македонскиот интернационалец Перо Антиќ на вчерашниот натпревар против тимот на Мајами имаше неверојатна партија и постигна личен рекорд, пишува Портал. Не е ни чудно што е 5-тото место на вечната рејтинг листа на дебитанти во НБА. Погледнете ги неговите најдобри моменти.           | ТВ Пакет …

Повеќе »

Вечерва започнува ЕП 2014 во ракомет за мажи

  Вечерва  стартува долгоочекуваното Европско Првенство во ракомет во Данска. Ексклузивните права за овој шампионат ги има  телевизија Сител. Првиот пренос е на Сител 3 и тоа од дуелот Чешка-Австрија во 17:40 часот. Гостин ко-коментатор е  познатиот ракометен тренер и педагог Владимир Радиќ.     Во 20:10 чaсот на Сител …

Повеќе »

Европското првенство во ракомет уште 24 дена

  Одбројувањето започнува! Уште 24 дена до стартот на Европското првенство во ракомет за мажи во 2014. година.     11-то по ред првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација ќе се одржи во Данска од 12. до 26. јануари, а ексклузивните права за емитување на натпреварите …

Повеќе »

Словенците го забранија знамето од Кутлеш

  И денеска продолжува забраната за носење на симболот на старото македонско знаме (Ѕвездата од Кутлеш или од Вергина) во салата Подмежакла во Јесенице, пренесува Република.     Забраната стапила во сила завчера кога на обезбедувањето на првенството од страна на ФИБА им било наложено да спречат влез на сите …

Повеќе »

Сценарија што ќе не одведат во осминафиналето

  Црна Гора и Летонија денеска во 14:30 часот ќе го отворат второто коло од групата Б на Евробаскетот во Словенија. Откако вчера загубивме од Црна Гора, овој меч ќе биде од особена важност за македонските кошаркари и јавноста, чии симпатии ќе бидат насочени кон летонската репрезентација, бидејќи евентуална победа …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!