Почетна / Спорт (страна 9)

Спорт

Исланд ја порази Македонија со 23-19

  Во Севиља вечерва Македонија го доживеа првиот пораз во групната фаза на СП во Шпанија. Исланд славеше со 23-19 во игра во која нашата селекција играше слабо. Лошиот почеток на нашата репрезентација на натпреварот му дозволи на противникот да оствари предност од 4-0, но со упорна игра до првото …

Повеќе »

Македонија со втора победа на Мундијалот

  Македонската репрезентација оствари втора победа на Светското ракометно првенство во Шпанија. Во вториот натпревар од групата Б на Мундијалот, нашата селекција славеше убедлива победа во дуелот против Катар со 30:34 (полувреме 9:20). Утре е слободен ден за репрезентативците во групата Б, а веќе во вторник нашите ги очекува нов …

Повеќе »

Стартна победа за Македонија на Светско

  Победа за Македонија уште на стартот во Светското првенство. Нашите шампиони остварија значајна стартна победа, ја совладаа селекцијата на Чиле со 30-28 во натпреварот што се одигра денеска. Започнавме добро со водство од 4-2, но дозволивме противникот да направи пресврт и да дојде до предност 7-4. Првото полувреме беше …

Повеќе »

Денеска стартува Македонија на Светско!

  Попладнево во 15:45 часот машката ракометна репрезентација ќе ја стартува новата мундијалска авантура, почнувајќи го учеството на 23. Светско првенство во Шпанија. Денеска се играат 11 натпревари и освен во групата Д каде Шпанија го победи Алжир (27:14) стартуваат сите репрезентации, така да слободно може да се каже дека …

Повеќе »

Првенство во ракомет – распоред на ТВ преноси

  Сител телевизија го објави распоредот на телевизиските преноси на Светското првенство во ракомет – Шпанија 2013. На нас останува да ги подготвиме своите навивачки реквизити и да ја бодриме Македонија како што најдобро умееме.     Ова е изборот на 14. натпревари од првата фаза по групи. Од нок-аут …

Повеќе »

Еуро 2012 на Алфа ТВ од 04. до 16. декември

  Ракометарките се оние кои постојано не прават горди и што се дел од светската елита. Десетиот настап на големо натпреварување за нашите хероини е престојното во Србија, бурата од емоции ќе биде неизбежна. Македонската женска ракометна репрезентација на ново Европско првенство. Ексклузивно на Алфа преносите ќе се емитуваат од …

Повеќе »

Бразилецот Роналдо заразен од Гангнам стајл

    Еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, Бразилецот Роналдо Назарио де Лима слабее директно на телевизиски пренос. Имено, се работи за реално шоу наречено „Medida Certa Ronaldo Fenomeno“ коешто има за цел да ги стопи вишокот килограми на Роналдо. Резултатите се видливи.         Крис …

Повеќе »

Кристијано Роналдо со молба до Меси

    Кристијано Роналдо му пее на Меси, односно го моли да се откаже од фудбалот за да може да ја освои Златната топка, наградата за најдобар фудбалер на годишно ниво. Во песната  Роналдо, на симпатичен начин, ја глорифицира својата убава фризура што ја има на фудбалските терени. Погледнете го …

Повеќе »

Снимателите изгубија од екипата на Никола Груевски

  Попладнево во салата во Автокоманда се одигра натпревар во мал фудбал помеѓу екипата на Владата на Република Македонија и сниматели од телевизиските медиуми. Убедлива победа од 8:1 издвојува екипата предводена од премиерот Никола Груевски. Во прилог се фотографиите од натпреварот што ги објави Сител.     {gallery}112012/snimateli{/gallery}     …

Повеќе »

Скандал: Навивач нокаутираше голман

  Навивач на Лидс Јунајтед успеа да се пробие на теренот и со двете раце жестоко да го удри во главата голманот на Шефилд Венсдеј, Крис Киркланд на завчерашниот натпревар од англиската Чемпионшип лига.     Инцидентот изби непосредно откако Киркланд прими гол во 77-та минута, кој го постигна Тонга …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!