Почетна / 2024 / January (страна 5)

Месечни Архиви: January 2024

Драмата „Succession“ – апсолутен победник на телевизиските награди Еми

На 15 јануари елитата на американските продукции се собра во Лос Анџелес на 75. доделување на наградите „Еми“. Телевизискиот еквивалент на Оскарите обично се одржува во септември, но овој пат организаторите ја договорија церемонијата да се одржи на почетоткот на оваа година. Серијата на ХБО – „Наследници“, мрачната и остра …

Повеќе »

Политичкиот трилер „Шангај“ во недела во 23 часот на МРТ 1

Филмот „Шангај“ е дело од периодот на 40-те што се врти околу американски иселеник кој се враќа во Шангај во месеците пред Перл Харбор поради смртта на неговиот пријател. Октомври, 1941. Пол Соамс е шпион на американската поморска разузнавачка служба. Тој работи тајно како нацистички симпатизер, неодамна во Берлин. Сè …

Повеќе »

Роберт Патисон во крими романсата „Бел Ами“ во сабота на МРТ 1

Користејќи ја својата убавина и шарм, Жорж успева да се качи до парискиот општествен врв. Жорж Дуроа е млад, амбициозен и убав… Ова е приказна за него, за неговиот успех во општествениот врв на Париз. Но како го постигнал сето тоа? Каков е патот на страста, манипулациите и интригите ќе …

Повеќе »

Прочитајте како започна „Непобедлива љубов“, новата серија на Телма

Од понеделник до петок во 13.40 часот, Телма телевизија продолжува со емитување на латиноамерикански теленовели, кои не се емитуваат повеќе на други национални телевизии како МРТ, Сител, Канал 5 и Алфа, каде на времето беа доста популарни. Па така, најновата серија на Телевиса која наиде на одлични критики од гледачите …

Повеќе »

Конечно – телевизиска премиера на „Ругање со Христос“ на Алфа

Ругање со Христос е македонски филм, снимен од 2018 година по сценарио, режија и продукција на Јани Бојаџи. Телевизиска премиера, филмот ќе има на 14 јануари 2024 година (недела) во 21 часот на Алфа телевизија. Во филмот се говори на неколку јазици (македонски, грчки, француски, албански) и во него се …

Повеќе »

Тони Зен во „Нешто конкретно“: Некои луѓе имаат фаца за ќотек

Дали новите генерации умеат да создадат вистинска музика или се работи турбо само за слава? Дали инфлуенсерите што се занимаваат со готвење навистина го сакаат и го прават тоа добро или се работи само за лајк? Новите генерации спроти оние повозрасните, поискусните во „Нешто конкретно” – каде гости беа Тони …

Повеќе »

Игор Џамбазов: Сѐ што изгубив на коцка, вратив со „Гол човек“

Специјално Божиќно издание на „Нешто конкретно” со Игор Џамбазов во кое зборуваа за тоа како се станува бренд, а кој би бил најсоодветен соговорник на оваа тема ако не еден од најголемите македонски брендови Игор Џамбазов. Човекот на кого како награда од Господ му се падна да му биде дедо …

Повеќе »

Десингерица за „Бекстејџ“: Појак сум од градоначалникот на Бања Лука

Драгомир Деспиќ, попознат по неговото уметничко име Десингерица, е српски рапер роден 1993 година во Белград. Од мали нозе играше кошарка, а од 2019 година се занимава и со тетовирање, кога отвори и студио за тетовирање. Својата музичка кариера ја започна во 2022 година, кога го издаде првиот сингл “Kucci …

Повеќе »

И покрај бомбардирањата, Украина ги претстави песните за Евросонг

И покрај тоа што веќе втора година по ред се случува војна на нивната територија, Украина по секојдневните бомбардирања денеска нивниот национален сервис ги претстави песните учеснички за националниот избор за Евровизија 2024. И веќе на интернет се шират коментарите дека повторно ќе имаат избор во кои имаат одлични песни …

Повеќе »

Златен глобус 2024: Триумф на „Oppenheimer“, „Poor things“ и „Succession“

Историската драма „Опенхајмер“ (Oppenheimer) и комедијата „Кутри нешта“ (Poor Things) ги освоија Златните глобуси за најдобар филм, а ѕвездите Силијан Марфи и Ема Стоун наградите за најдобри актери. Златен глобус за најдобар филм на годината na 81-вото доделување на златни глобуси, во жанрот комедија или мјузикл го освои филмот „Poor …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!