Дневни Архиви: 05/08/2022 | 10:44

„Winamp“ се враќа на дигиталната музичка сцена

Стариот и доста познат музички софтвер „Винамп“ се враќа „на сцената“ откако програмерите го подготвија првото надградување на МП3-програмата по четири години. Матичната компанија „АОЛ“ згасна во 2013 година, откако конкурентните апликации и стрим-услугите како „Спотифај“ и сл. ја заменија програмата. Сепак, „Радиономи“ го врати „Винамп“ следната 2014 година како …

Повеќе »

Во Кинотека ќе биде прикажан филмот за Скопје на Лазар Нелковски

Во Кинотеката на Македонија, летно кино „Мирно лето“, сабота, 6 август, во 19:45 часот ќе биде одржана авторска вечер на Лазар Нелковски, во рамките на која премиерно ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот“, ќе бидат прикажани филмските вежби кои ги изработи во рамките на …

Повеќе »

„Фантомско стапало“ на Миневски објавен на руски јазик во Москва

Романот „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски излезе на руски јазик во Москва. Преводот од македонски на руски за книгоздателството „Рудомино“ е на Олга Панкина, темелен познавач на двата јазика и голем популаризатор на македонските културни вредности во Русија. Главниот уредник на реномираниот руски издавач Центар за книга „Рудомино“ Jуриj Фридштеjн, …

Повеќе »

Лејди Гага ќе глуми во продолжението на популарниот „Џокер“

Поп-ѕвездата и актерка Лејди Гага се огласи на Твитер во четвртокот за да потврди дека е дел од актерскиот тим на претстојното продолжение на психолошкиот трилер „Џокер“, а воедно сподели и музички тизер. Музичкиот клип прикажува силуети кои танцуваат заедно на звуците на песната ‘Cheek to Cheek’, која ја напиша …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!