Дневни Архиви: 01/08/2022 | 08:48

Започнува манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Манифестацијата научни културни средби „Десет дена Крушевска Република“ ќе биде отворена вечер на Гумење во Крушево во организација на општината. На манифестацијата која ги претставува културата, традицијата и историјата на Крушево, ќе се обрати премиерот Димитар Ковачевски, кој годинава ја предводи владината делегација во Крушево, по повод прославата на националниот …

Повеќе »

Концерт за светскиот ден на хармониката за Илинден на ТВ 24

Во организација на македонското здружение „Љубители на класичната музика“, во мај се одржа свечен концерт по повод меѓународниот проект „6 Мај – Светски ден на хармониката“ во НУ Филхармонија. Во 2009 година, Светската унија на хармоникашите донесе одлука 6 Мај да го прогласи за Ден на хармониката, бидејќи на тој …

Повеќе »

Шпанската црна комедија „Убиј го Бог“ на 6 август на Телма

Дејството на филмот „Убиј го Бог“ се одвива во изолирана куќа на село за време на новогодишната ноќ: Карлос и неговата сопруга Ана ги канат братот и таткото на Карлос да ги поминат празниците со нив во изнајмена куќа. Како што започнува прославата, на прагот се појавува чудно бездомно џуџе, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!