Дневни Архиви: 24/11/2018 | 16:16

Претставата „Чернодрински се враќа дома“ во недела на Наша

Недела на Наша, време за театар. 25 ноември во 21.30 часот ќе биде прикажана театарската претстава на Велешкиот театар – “Чернодрински се враќа дома”. Правена е по текст на Горан Стефановски, а во режија на Мартин Кочовски. Покрај ансамблот на Велешкиот театар, во претставата гостуваат и млади актери. Сценографијата е …

Повеќе »

Канадска комедија и мексикански трилер овој викенд на Сител

Секој викенд во 23.30 часот, филм на Сител телевизија. Сабота (24 ноември) ќе биде емитувана канадската комедија “Квебек Монтреал” којa ги прати животите на деветмина луѓе во своите триесетти. Сите тие се соочуваат со проблемите за љубовта, пријателството и животот, и сите тие се среќаваат на различни патишта од Квебек …

Повеќе »

Јани Бојаџи зборува за контроверзниот филм во „Улица Македонија“

Оваа недела (25 ноември) во 16.15 часот, нова емисија од новата сезона на “Улица Македонија” на Алфа телевизија. Гостин на Бојана Скендеровски е Јани Бојаџи, познат македонски продуцент на телевизиски и играни филмови. За новиот контроверзен филм “Ругање со Христос”, како и за многу други детали од неговиот професионален и …

Повеќе »

Во недела „Код“открива : како течело апсењето на Мијалков

Код открива – како течело апсењето на Сашо Мијалков, кој бил со него во хотел “Мериот” вечерта кога е притвотен. Додека тој е во Шутка каде требаше да биде неговиот братучед, Груевски ќе добие азилантска лична карта. Учесниците во судскиот процес сакаат правдата, а не политиката да ја напише историјата …

Повеќе »

Четвртата сезона на детективската серија „Шерлок“ на Телма

Од маглата одново се појавија Шерлок Холмс и доктор Вотсон за да се соочат со бројните непријатели и со демоните во себе. Најмистериозната, најмрачната, најзастрашувачката сезона на “Шерлок” од 8 декември започнува премиерно на Телма телевизија секоја сабота. Бенедикт Камбербач во улогата на познатиот детектив кој почнува да ја истражува …

Повеќе »

Дружете се со „Свеќичката Оги“ сабота и недела на ТВ 24

Викенд забава на 24ка со новиот анимиран лик Секоја сабота и недела наутро во 9.50 часот, ТВ 24 ја емитува анимираната серија за “Свеќичката Оги”. Серијата е во продукција на Дримленд, македонска продукција и сопственик на ланец игротеки која најпрвин ја лансираше серијата на онлајн сервисот Youtube. Преку Јутјуб, а …

Повеќе »

За врските и пријателствата – серијата „Топло ладно“ на Телма

Британската семејна комедија “Топло ладно” (Cold Feet) во 41 продолжение започна со емитување на Телма ТВ секој работен ден во 17.20 часот. Серијата е снимена од 1997 година до 2019 година и ги прати згодите и незгодите на три интересни парови од Манчестер. Заедно со нив, следуваат и нивните издигнувања, …

Повеќе »

Новата хрватска комедија „На граница“ започнува на Сител

На Сител телевизија започнува нова хрватска хумористична серија која ќе се емитува секој работен ден. “На граница” е нова продукција на Нова телевизија која ги создаде Чиста љубов, Златни двори, Што биде нека биде, Најдобрите години, Дубровничка зора итн. Приказната се врти околу младата, тукушто дипломирана економистка Петра која се …

Повеќе »