Почетна / Живот / „Во борба, во борба“ одекна без строфата за Гоце Делчев и фашистите

„Во борба, во борба“ одекна без строфата за Гоце Делчев и фашистите

На синоќешното отворање на прославата за Илинден во текот на изведбата на песната „Во борба, во борба“ изостана втората строфа во која се споменува Гоце Делчев и „фашистичка крв се лее“.

Строфата која не беше отпеана e:

„Излеговме ние смели партизани,
над нас на Гоце знамето се вее,
во гори, полја и на сите страни,
фашистичка крв насекаде се лее“.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт на камерниот ансамбл „Нов здив“ во Охрид

Камерниот ансамбл на Филхармонија – “Нов здив”, овој петок во 21 часот ќе настапи во …

error: Содржината е заштитена!