Почетна / Телевизија / Ромите повторно ќе порачуваат песни и поздрави преку телевизија БТР

Ромите повторно ќе порачуваат песни и поздрави преку телевизија БТР

Телевизија “БТР Национал” беше скопска приватна телевизиска станица која 24 часа дневно емитуваше програма на ромски јазик. Со телевизијата раководеше Зоран Димов и тоа од 1994 година, а беше сместена во куќата на Есма Теодосиевска, на скопското Кале, каде што се наоѓа и Музејот на Ромите, како и урната со пепелта на нејзиниот починат сопруг Стево.

Пред неколку години, телевизијата престана да емитува програма, а сега конечно се враќа во интернет етерот. Наскоро ќе започне и 24 часовна онлајн програма со ромски песни и познатите честитки и поздрави на голема радост на ромската заедница.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Програмска шема на Телма за период од 30.01.2021 до 05.02.2021

ПРОГРАМСКА ШЕМА НА ТЕЛМА ТВ ЗА ПЕРИОДОТ ОД 30.01 2021 – 05.02 2021 САБОТА  30.01.2021 …

error: Содржината е заштитена!