Почетна / МК Сцена (страна 30)

МК Сцена

Божиќна честитка од Димитар, Тамара, Стефан и Елена, Христос се роди !

  Божиќна честитка со “Вечниот бог”   На иницијатива на игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, композиторот Владимир Димовски, кој е и голем пријател на манастирот, направи оркестрација на традиционалната божиќна песна „Вечниот Бог“, со што за првпат овој карактеристичен напев беше прилагоден за инструментална изведба. Тамара Тодевска, Елена Ристеска, …

Повеќе »

Македонската ѕвездичка на фестивал за најдобра песна во Лос Анџелес

  Откако го освои регионот, Трајче во светски поход   Македонската ѕвездичка Трајче Ѓоргиев, кој се прослави во талент шоуто “Ѕвездички”, повикан е да учествува на музичкиот фестивал „Најдобра песна на светот 2016“ (“The World’s Best Song”) кој се одржува секоја година во Лос Анџелес, САД. Фестивалот „The World’s Best …

Повеќе »

Телеком ви ја честита Новата година со Елена, Адријан и Стојанче

  Какви пораки ни испраќаат Елена, Адријан и Стојанче ?     Новогодишните денови се време за да направиме пауза и едноставно, да уживаме во домашна атмосфера. Смеата и џагорот на децата, тоа е она што ни го топли срцето во овие ладни денови. Затоа Телеком ни посакува да уживаме …

Повеќе »

Видео | Викторија Лоба сними видео запис за песната „Опиум“

  Викторија Лоба со нова песна и спот   Викторија Лоба ја заокружи 2015-тата година со нов видеозапис за прекрасната нумера “Опиум” која веќе интензивно се врти по македонските радиостаници. Автор на музиката на “Опиум” е Дамјан Лазаров, а на текстот самата Лоба. Продукцијата на песната ја направи Роберт Билбилов, …

Повеќе »

Елена го промовираше својот трет музички албум „Без шминка“

  Нова музичка приказна за Елена, без шминка     По 9 години од издавањето на вториот албум, овој период македонската пејачка ѕвезда Елена Ристеска го издаде третиот и најнов албум “Без шминка”. Албумот најпрвин беше претставен во поголемите трговски центри во Скопје, каде Елена делеше ЦДиња и се дружеше …

Повеќе »

Видео | Новогодишна честитка од Телеком и Каролина Гочева

  Честитка од најдобрите     Каролина Гочева заедно со Телеком ви ги честитаат новогодишните празници, со доста едноставна и силна порака за подарувањето и радоста. Во видеото е и Луција – малата внука на Каролина и нејзина најголема радост. Погледнете ја честитката во продолжение :       Дани …

Повеќе »

Инфо | Акустичен концерт на младиот пејач Даниел Дан

  Даниел Данн вечерва со почеток од 21 часот ќе одржи акустичен мини концерт на фрекфенциите на Радио Слободна Македонија. Во придружба на гитаристот Бојан Новевски и кахонистот Александар Петковски  Даниел ќе ги изведе неговите најпопуларни синглови како „На некој друг“ „Створен да те сакам“ „Сила на љубовта“ и многу …

Повеќе »

Прекрасната Македонија во новиот спот на Љубојна и Исмаил Лумановски

  “Излегу да се рашета” – нов спот на легендарните Љубојна   Пред долгоочекуваниот предновогодишен концерт на Љубојна, групата го објави најновиот видео запис за песната „Излегу да се рашета“, кој е снимен на неколку локации низ Македонија. Спотот е една вистинска македонска приказна, топла и преполна со пејсажи кои …

Повеќе »

Лидер бенд ја носи македонската песна во Бугарија

Прилепчаните „Лидер бенд“, кои на публиката и станаа препознатливи по прекрасната песна „Калдрма“ која е со староградски призвук, тргнаа во поход за освојување на бугарскиот музички пазар и преставување на македонскиот староградски мелос пред балканската публика. Откако пејачот на групата, Стефан, минатата сезона беше дел од шоуто  „Ѕвездите на Гранд“ …

Повеќе »

Фото | Одржан прес по повод концертот на Балашевиќ на 14 ноември

  Арена Борис Трајковски | 20 часот | 14 ноември     Авалон продукција со огромно задоволство го најавува концертот на легендарниот новосадски кантавтор и миленик на македонската публика, Ѓорѓе Балашевиќ, кој ќе се одржи на 14 ноември во арената „Борис Трајковски“, со почеток од 20 часот. Човекот кој секогаш …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!