Почетна / Живот / ВОНРЕДНА ВЕСТ : Собранието изгласа ЗА промена на Уставот !

ВОНРЕДНА ВЕСТ : Собранието изгласа ЗА промена на Уставот !

Почитувани читатели,

историски ден за нашата земја. Од таа причина, за момент ќе пристапиме кон информирање на нашата читателска публика за исходот од гласањето во Собранието вечерва, и покрај тоа што политичките настани не се дел од нашиот концепт. Со 80 гласа ЗА, изгласан е предлогот за пристапување кон промена на Устав и промена на име на државата во согласност со Договорот со Грција. Владата обезбеди двотретинско мнозинство кое гласаше за промена на Уставот.

Елизабета Канчевска Милевска, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Љубен Аранудов, Нола Исмајловска Старова и Зекир Рамчиловиќ се имињата од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ што гласаа за уставните измени.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

24. Моден Викенд Скопје води на пат кон кружна иднина

Дваесет и четвртата сезона на најголемото модно случување во земјата, овојпат e во знакот на …

error: Содржината е заштитена!