Почетна / Живот / Рекорд – Нови 317 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

Рекорд – Нови 317 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 182
-Куманово 12
-Дебар 3
-Штип 13
-Прилеп 5
-Тетово 8
-Велес 7
-Битола 6
-Охрид 1
-Кавадарци 4
-Гостивар 11
-Гевгелија 12
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Радовиш 5
-Кочани 18
-Валандово 3
-Делчево 2
-Свети Николе 4
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 1
Починати се 4 лица, од Скопје (59г.), Струга(65г.), два пациенти од Гостивар (71г. и 76г.).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:
-Скопје 24
-Куманово 12
-Штип 3
-Прилеп 14
-Тетово 8
-Струга 3
-Велес 3
-Битола 5
-Кавадарци 2
-Гостивар 7
-Гевгелија 1
-Струмица 4
-Радовиш 4
-Кочани 6
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 2
-Виница 1
-Кичево 1
Досега во земјата се направени вкупно 199.372 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19413, бројката на оздравени пациенти е 15749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2892.

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Велковска: Правдата во Македонија – законска дупка од епски размери

Драгана Велковска, aктивистка за заштита на животни и животна средина so реакција на изјаснувањето од …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!