Почетна / Телевизија / ТВ Емисии / Македонската шегобијна песна од Тумба фест 2020 со снимка на МРТ 1

Македонската шегобијна песна од Тумба фест 2020 со снимка на МРТ 1

На 23-ти септември на платото пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ – Куманово се одржа осмото издание на фестивалот на новосоздадена, македонска, народна, шегобијна песна „Тумба фест 2020“.

Оваа година на фестивалот настапија помалку познати интерпретатори-аматери, но и познати македонски фолк изведувачи како: Круме Спасовски, Нино Величковски, Благица Павловска, Марјан Коцев итн. За фестивалот е карактеристично што на кумановски дијалект се пејат народни песни од хумористичен карактер. Ова е втора година откако фестивалот е возбновен минатата година, после последното издание во 2000 година.

„Тумба Фест 2020“ оваа недела во 11:25 часот на МТВ 1

„Тумба Фест 2020“ оваа недела во 11:25 часот на МТВ 1

Gepostet von МРТ1 Промо am Freitag, 25. September 2020

Оваа недела (27 септември), МРТ 1 ќе емитува снимка од фестивалот на својата програма.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Старо ново друштво во новата сезона од детското шоу „Дајте музика“

Наскоро на фреквенциите на Македонската телевизија следуваат нови продолженија од возобновената детска емисија “Дајте музика”. …

error: Содржината е заштитена!