Почетна / Телевизија / ХРТ со ново студио – копија на RAI 1 или оригинална модерна графика ?

ХРТ со ново студио – копија на RAI 1 или оригинална модерна графика ?

Хрватската телевизија го претстави новиот визуелен идентитет и студиото за информативните изданија на вестите.

За гледачите, новиот дизајн изгледа одлично, модерно и светски, но за вистинските тв критичари, ХРТ 1 овојпат тотално си поиграла лошо со графиката и идентитетот што го градеа цела деценија.

  • Ова ми личи на некоја хипер копија на РАИ 1 и други европски телевизии, а гледам и многу „инспирација“ од интрото на Б92.

“Според мене во делот на највната шпица и музичката тема, една огромна утка за ХРТ и огромен чекор назад во смисла на модернистички трендови во графиката за вести во Европа.

Студиото е врвно дизајнирано и склопено, иако на моменти кога е ептен осветлено се гледа „поевтиниот“ избор на материјалите особено на белите панели на ѕидовите.

Генерално земено, целосно промашен ребренд во споредба со тоа што беше… Мали измени на претходниот дизајн и музика ќе беа сосема подобар избор со ваквото студио… вака за нигде.” – вели добро запознаен критичат на телевизиските дизајни и член на форумот на ТВ Пакет.

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Почнува мониторингот на медиумското известување за изборите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги од утре започнува со мониторинг на изборното медиумско …

error: Содржината е заштитена!