Почетна / Живот (страна 5)

Живот

Александар Прокопиев на книжевниот фестивал „Врисак“ во Риека

Македонскиот автор Александар Прокопиев е еден од почесните гости на 14. Саем на книгата и фестивал на автори „Врисак”, што од 1-24 септември се одржува во Риека (Хрватска). Во книжарите, но и во различни простори низ градот ќе се продаваат со голем саемски попуст книгите на хрватските и домашни издавачи. …

Повеќе »

24. Моден Викенд Скопје води на пат кон кружна иднина

Дваесет и четвртата сезона на најголемото модно случување во земјата, овојпат e во знакот на мултимедијалниот проект #NоWаsteMК, со богата тридневна програма што ќе се реализира од 1-ви до 3-ти октомври, и тоа на три различни македонски локации: Скопје, Битола и Штип. Дигитални модни презентации и ексклузивен шоурум со новите …

Повеќе »

Избрани 18 поети за „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

Здружението за култура и заеднички вредности од Гостивар „КРИК 094“ избра 18 поети кои со своите песни ќе бидат застапени во тријазичната збирка поезија, како дел од проектот „Млади поетски пера-Стихови градат мостови“. Преку конкурсот наменет за автори на возраст од 16 до 35 години, избрани се поетите Стефан Марковски, …

Повеќе »

Со „Нема да биде крај на светот“, МНТ ја почнува новата сезона

„Нема да биде крај на светот“ – ова е проектот со кој МНТ ја почнува новата сезона „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, а во режија на Нина Николиќ е најновиот проект што започна да се подготвува на сцената на Македонскиот народен театар. Оваа драма и …

Повеќе »

Скопјани традиционално ќе даруваат крв за Голема Богородица

Црвен крст на Република Северна Македонија – Општинска организација Центар и Институтот за трансфузиона медицина на РСМ, на 28.08.2021 година, традиционално, по 19-ти пат, ја организираат крводарителска акција по повод празникот Успение на Пресвета Богородица. Крводарителската акција ќе се спроведе во Домот на АРМ, од 09:00 до 17:00 часот. Целта …

Повеќе »

Отворен настан за стекнување на ИТ вештини за деца со DIGIPATH

За 15ти септември (среда) Едуфронт најавува онлајн дружба со предизвици за стипендии на DIGIPATH програмите за Програмирање, Веб дизајн, Дизајн и Scratch за деца од 8-14 год.! Се работи за најава на DIGIPATH онлајн програми во кои децата ќе имаат можност да учат заедно со нивните омилени едукатори за Scratch, …

Повеќе »

10-то јубилејно издание на Prilep Jazz Weekend од 26 до 29 август

Во организација на здружението за субкултура  ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, на 26,27,28 и 29 август 2021г, во Центарот за култура Марко Цепенков ќе биде одржано десеттото јубилејно издание на Prilep Jazz Weekend фестивалот. Фестивалот оваа година ќе го отворат Кантон 6,  пионерски кросовер музички проект, кој датира од 2000та година и …

Повеќе »

Охрид СОС: Поразителна одлука на 44. Седница на Комитетот на УНЕСКО

Исклучителните универзални вредности го засегаат човештвото во целина и грижата за тие вредности е одраз на цивилизациски напредок. Оттука, злосторствата против исклучителните универзални вредности се злосторство против човештвото. Тоа не смееме да им го дозволиме! На 44. Седница на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, македонските власти повторно добија дозвола …

Повеќе »

Samsung и upday ја лансираат апликацијата Jaxon за eспорт вести

Samsung и upday заеднички ја лансираат апликацијата Jaxon, сосема нова апликација за eспорт вести. Апликацијата им ги презентира на еспорт фановите најновите вести од еспортот и гејмингот поврзани со League of Legends, Dota 2, Fortnite, CS: GO и Valorant и други познати наслови. Jaxon е веќе достапна за преземање од …

Повеќе »

Фото | Се одржа 3. издание на „Meet Prespa 2021“ во село Љубојно

Изминатиов викенд се одржа третото издание на Фестивалот “Meet Prespa”. Оваа година Фестивалот на традиционалните преспански специјалитети беше организиран во село Љубојно, каде дваесетина домаќинства од регионот ги презентираа своите домашни специјалитети. Многу задоволни посетители имаа можност да ги вкусат традиционалните јадења од вештите раце на локалната жена. А вечерта, …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!