Почетна / Живот (страна 4)

Живот

TrashTour: The Movie! – документарен филм од „За Почиста Македонија“

TrashTour: The Movie!, краткометражен документарен филм кој ги прикажува настаните и одвивањата за време на проектот TrashTour кој e спроведен од 24–29 Август низ повеќе градови во Македонија – Кичево, Охрид, Прилеп, Кавадарци, Струмица и Штип. За Почиста Македонија е еколошко движење кое се појави во 2020 со цел преку …

Повеќе »

Прва ретроспективна изложба на Дороти Пачкова во Куманово

Петок, 29 Октомври, 2021 година, 14 часот, НУЦК Трајко Прокопиев, Куманово – прва изложба на Дотори Пачкова.  „РЕТРОСПЕКТИВ-РЕТРОАКТИВ” поставката вклучува и обединува дела, од сите, над 30 самостојни изложби кои авторката ги поставила во земјата и странство, како и поединечни дела со кои била дел од групни изложби. Оваа пресек …

Повеќе »

„Модиљани“ со драмска изведба на 28 октомври во МКЦ

“МОДИЉАНИ” ПРЕМИЕРА 28 ОКТОМВРИ 20:00 МКЦ Режисер: Сибел Абдиу Драматург: Сибел Абдиу Кореограф: Александра Кочовска-Начева Продуцент: Слободан Трајкоски Визуелен уметник: Љуљзим Луиџи Бејта Улоги: Амадео Модиљани: Селпин Керим Пабло Пикасо: Џенап Самет Жан Ебутерн: Сузан Акбелге Леополд Зборовски – Збо: Осман Али Гертруд Штајн: Дин Ибрахим Хаим Сутин: Хакан Даци …

Повеќе »

Промоција на „222 антиупатства за лична употреба“ од Прокопиев

В четврток (14.10.2021), со почеток од 19 часот, во културниот центар и кафе-книжарница „Везилка” во Битола, ќе се одржи промоција на книгата „222 антиупатства за лична употреба (1978-2018)” од Александар Прокопиев. За книгата ќе говори писателот и критичар Сашо Огненовски. Книгата претставува заокружување на 40 годишното творештво на оваа исклучително …

Повеќе »

Агро производителите ќе добијат e-поддршка за своите производи

Македонските агро производители ќе добијат можност бесплатно да ги усовршат нивните дигитални вештини, но и да научат како подобро да ги пласираат своите производи на домашните веб платформи за е-трговија, преку јавниот повик кој го објави Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Оваа активност е дел од иницијативата „Agri E-commerce” којa …

Повеќе »

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер доаѓаат во Скопје

Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите присутни ќе можат да ги прошират своите знаења во областа …

Повеќе »

Настан на специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина

“Не сме сите створени да правиме големи работи. Но, затоа можеме да правиме мали работи со многу љубов” – Мајка Тереза Вчера во ЈЗУ Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ беа одбележани: – 1-ви Октомври Денот на старите лица – дигитална вклученост на сите, со мотото “SEY …

Повеќе »

Бегова, Кузмановски и Несими добитници на октомвриската награда

Одборот за доделување на октомвриски награди објави дека се избрани годинешните лауреати. За животно дело во областа на науката и образованието, наградата му се доделува на: – проф. д-р Атанас Вангелов, филолог. За животно дело во областа на културата и уметноста, наградата им се доделува на: – Павле Кузманоски, академски …

Повеќе »

Доделени наградите на ЗИКМ на овогодишниот Саем на книгата

Во рамки на XXXIII Меѓународен саем на книгата во Скопје, на 13.09.2021, со почеток од 11 часот, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите поделени во 5 категории, за изданија издадени меѓу двата саеми. Одлуката ја донесе тричлена стручна комисија во состав: писателот Блаже Миневски, претседател, …

Повеќе »

Нашиот уметник Ѓоко Ризов дел од музичка изложба во Њујорк и со сопствен уметнички перформанс во Амстердам

На 31. aвгуст во Њујорк македонскиот сликар Ѓоко Ризов беше дел од настанот „Abstraction Have Voices” каде познатиот композитор и пијанист Маргин Александер од Њујорк,  изведе неколку оригинални композици инспирирани од уметноста на Ризов и единаесет други уметници од девет различни земји. Настанот во форма на музичка изложба беше инструментален …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!