Почетна / Живот (страна 2)

Живот

Бесплатен и отворен настан за JavaScript ентузијасти со теми за блокчеин

есплатен и отворен настан за JavaScript ентузијасти со теми за блокчеин BeerJS е интересен, бесплатен настан за сите љубители на JavaScript. На своето шесто издание организаторот на BeerJs најавуваат актуелни тема за Блокчеин, овој четврток од 18ч. во Public Room. Еден од говорниците, Бобан Сугарески, Senior Software Engineer во Slice, …

Повеќе »

Театарот „Чекори“ со премиерна изведба на комедијата „Гласови“

На 27 април, среда, со почеток во 20 часот, театарот ,,Чекори” премиерно ќе ја изведе својата најнова театарска претстава ,,Гласови”, во режија на Маја Ѓурчевска. Улогите ги толкуваат Марко Џамбазоски и Никола Димевски, инспициент е Ангела Наумовска, а тон и светло мајстор е Михаил Митевски. Влезот е наменет за сите …

Повеќе »

„Нашето здравје не е играчка!“, препорачаа глувите лица

Поради недостиг на акустичка перцепција, глувите лица во здравствените инстиуции се соочуваат со низа потешкотии. Клубот за демократско учество при ДУЦОР „Партенија Зографски“ преку видео кое го подготви има за цел да ја подигне свесноста за проблемите со услугите во здравствениот систем и да понуди решение за аспектите кои ги …

Повеќе »

Охрид СОС: Дали стратегијата за туризмот е уште еден документ за фиока?

Осигурувањето на одржливиот развој е основа за развој на туризмот се вели во Стратегијата за развој на туризмот на Општина Охрид за периодот 2020-2025. Оваа констатација не смее да остане само декларативна заложба и затоа од текстот на Стратегијата мора да се елиминираат сите остатоци од концептот масовен туризам кој …

Повеќе »

Охрид ЅОЅ: Со законот, водата се става под контрола на крупниот капитал

Во предлогот за измена и дополнување на актуелниот Закон за водите изработен од МЖСПП нема никаква експлицитна дефиниција за јавен интерес со која се утврдува како приоритет одржливото користење на водите иако во низа ситуации се докажало дека е огромен пропуст што таквите дефиниции и начела недостасуваат во законите со …

Повеќе »

Агро-производителите со пласман на македонските интернет продавници

Петнаесет македонски агро-производители бесплатно ги усовршија своите дигитални вештини и веќе се во процес на пласирање на нивните производи на македонските платформи за интернет купување во рамки на проектот „Agri E-commerce“, кој го спроведува Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Проектот има за цел да одговори на потребите што доаѓаат од …

Повеќе »

Охрид СОС: Блато мора да се заштити во склад со начелата за одржлив развој

Охрид ЅОЅ учествуваше на расправата по Нацрт-законот за прогласување на Студенчишко Блато за Парк на природата (категорија IV според Законот за заштита на природата). Во прилог нивното соопштение : Она што го чувме на расправата беше очебиен и разочарувачки доказ за децениско отсуство на институционална заштита и институционална едукација за …

Повеќе »

Светскиот бестселер – друштвената игра „Катан” отсега и на македонски

„Катан” (Catan), една од најпознатите друштвени игри во светот со преку 25 милиони продадени копии, конечно ќе може да ја играме и на македонски јазик. Овој светски бестселер, кој досега е преведен на повеќе од 30 јазици, од годинава официјално ќе се продава и на македонски по иницијативата на „Гоблин …

Повеќе »

Бекстејџ | Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен. Јавноста остана затечена по веста за неплатениот долг, оти откако Есма почина, нејзините внуки од сестри и браќа, како и внуци на Стево до …

Повеќе »

Скопски моден фестивал: премиера на првата сезона во март

Оваа пролет ќе се означи почетокот на најголемата модна манифестација во македонската метропола. Наспроти класичните недели и викенди, фестивалските активности ќе се одвиваат во текот на еден цел месец, паралелно со случувањата во познатите светски центри. Скопски моден фестивал е нова забавна манифестација за сите љубители на дизајнот, културата и …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!