Почетна / Забава / Евровизија / „Хајвеј“, бендот од Икс фактор, ќе пее за Црна Гора на Евровизија

„Хајвеј“, бендот од Икс фактор, ќе пее за Црна Гора на Евровизија

 

Дали рок песна е “вистинската работа” за Црна Гора?

Црна Гора на Евровизија како независна држава дебитираше во 2007 година, а во 2014 беше нивното прво квалификување во финале со Сергеј Четковиќ, а од тогаш два пати се дел од завршницата откако минатата година Кнез заврши на тринаесето место во финале.

 

 

Во 2010 и 2011 не беа дел од Евровизија поради финансиски проблеми на јавниот сервис. Од 2009 година па наваму РТЦГ своите претставници ги избира преку интерна селекција. На 1 октомври минатата година тие го потврдија своето учество. Песната The Real Thing беше претставена на 4 март во специјалното шоу емитувано на Радиотелевизија Црна Гора, U susret Eurosongu.

 

Highway e црногорски бенд кој постои од минатата година, а беше формиран за втората сезона на X Factor Adria каде што завршија на четвртото место. Бендот е составен од пејачот Петар Тошиќ, гитаристите и бек-вокалите Марко Пешиќ и Лука Војводиќ и Бојан Јововиќ чие учество ова ќе биде второ на Евровизија откако во 2005 настапуваше за Србија и Црна Гора со бендот No Name и нумерата Zauvjek moja.

 

| ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Baby Lasagna е првиот Хрват кој влегол на британската листа топ 40

Baby Lasagna e првиот претставник од Хрватска кој успева да влезе во британската топ листа …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!