Почетна / Филм / Џеки Чен ќе ги покаже боречките вештини во „Божји оклоп“ на ТВ 24

Џеки Чен ќе ги покаже боречките вештини во „Божји оклоп“ на ТВ 24

Божјиот оклоп (познат како Операција Кондор) е акционо-авантуристички филм од Хонг Конг од 1986 година, напишан и режиран од Џеки Чен, кој е главен лик во филмот. Првиот дел ќе го следите во четврток, 17 ноември 2022 во 22.30 часот на ТВ 24, а вториот дел ден потоа, во петок во истиот термин.

Филмот ги комбинира боречките вештини, комедијата и акробации на Чан со авантуристичка филмска тема во стилот на Индијана Џонс и се смета за култна класика.

Првиот дел имаше најголема заработка во Хонг Конг од 16.300.000 УСД (што е еквивалентно на 40.000.000 долари во 2021 година) на бокс офисот во Азија и Европа, по што следеше продолжението Armor of God II: Operation Condor во 1991 година.

Во вториот дел, ловецот на богатство од Хонг Конг, Џеки или Азиски Хок, е повикан од војводата Скапио во неговата палата во Мадрид, Шпанија, каде што му ја раскажува приказната за германскиот командант Ханс фон Кетерлинг и неговиот полк што закопале 240 тони злато во тајна база во пустината Сахара во Африка пред крајот на Втората светска војна. 18-те војници вклучени во операцијата исчезнале под мистериозни околности.

На барање од Обединетите нации, Скапио му дава на Џеки мисија да ја лоцира базата и да го врати златото. По откривањето на златото, на Џеки и се ветува еден процент од богатството, или приближно 2,5 тони злато.

Џеки запознава млада Германка по име Елса, Амон и Таса кои исто така го бараат златото. Следниот ден, тој оди кај познат бравар и дознава дека клучот е дизајниран за употреба со посебен код.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Првиот дел од шпионската акциона комедија „Кингсмен“ сабота на Сител

Кингсман: Тајната служба е акциона-шпионско-комедија од 2014 година, режирана од Метју Вон, а според сценарио …

error: Содржината е заштитена!