Почетна / Забава / Бродвејскиот мјузикл „Чикаго“ конечно и во Скопје

Бродвејскиот мјузикл „Чикаго“ конечно и во Скопје

 

 

На сцената на Македонскиот народен театр на 29, 30 декември и 4 јануари, премиерно ќе биде одигран мјузиклот „ЧИКАГО“.

 

Текст: Фред Еб и Боб Фоси, Композитор: Џон Кандер, Текст на песни: Фред Еб Базирано по драмата Чикаго од Маурин Далас Ваткинс Режисер: Наташа Поплавска Мјузиклот „ЧИКАГО“ е копродукциски проект помеѓу Македонски народен театар, Македонска опера и балет и Факултетот за музички уметности, Скопје, Р.Македонија. Кореографија: Олга Панго Диригент: Бисера Чадловска Дизајн на сцена и видео: Емил Петров Костимограф: Александар Ношпал Драматург: Загорка Поп-Антоска-Андовска Асистент кореограф: Ирена Лозинска Корепетитор за пеење: Марија Димитријевиќ Клавирски корепетитори: Зоран Станишиќ и Андреј Наунов Препев на песни: Маја Павловска Превод на текст: Наташа Илиевска Играат: Јелена Јованова – Рокси Харт Арна Шијак – Велма Кели Жарко Димоски к.г. (Театар Комедија) – Били Флин Ивица Димитријевиќ – Ејмос Харт Тања Кочовска к.г. (Театар за деца и младинци) – Мама Моротн Билјана Драгичевиќ – Пројковска к.г. (Драмски Театар) – Мери Саншајн Ана Стојановска – Ени, Кити Тина Трпкоска – Џун Билјана Јовановска -Ханијак Нина Деан – Лиз Лиле Миленковска – Мона Александар Михајловски – Фред Кејсли, Арон, Доктор и Хари Александар Ѓорѓиески – Церемонијал Мајстор, Началникот Фогарти и Мартин Харисон Борјан Тетиев – Судија Стефан Кочевски-Кројачот Маја Митровска-Вероника Марија Крстевска-Правдата Драган Кочовски – Држават или Вујко Сем Балет: Новинари/Поротници/Граѓани/Девојки во затвор/Девојки на адвокатот Мирослав Митрашиновиќ; Стефан Кочевски; Кристијан Јангос; Мартин Саздовски; Драган Кочоски; Јан Киселиев; Агим Басртии; Дафина Данилоска – Кочевска; Маја Митровска – Богојевска; Марија Крстевска; Анита Чаволи; Мила Ниновска; Бисера Делиниколова; Никита Димчевска; Марија Глигорова; Габриела Павловска Оркестар: Билјана Петровска – пијано I; Антонио Аранџеловиќ – пијано II; Момчило Куфојанакис – виолина; Стефана Марковиќ – флејта пиколо; Александар Илиевски – труба; Стефан Илиев – труба; Бранко Илиевски – тромбон; Димче Белчовски – тромбон; Љупчо Арсов – тромбон; Христијан Рајковски – туба; Бојан Лушкоски – кларинет; Христијан Ристески – кларинет; Илија Јанчулески – кларинет; Дритон Беќири – бас кларинет; Петар Смилев – бас кларинет; Артан Мустафа – сопран/алт, саксофон; Александра Илиева – саксофон/алт/сопран; Валентин Видовиќ – тенор, саксофон; Марјан Будиноски – тенор, саксофон; Наков Ѓорги – баритон, саксофон; Стефан Карастојанов – контрабас; Дарко Цакиќ – тапани; Хор: Хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска Шеф на хор: Марјан Блажевски Невен Силјановски – Баритон; Зоран Даскаловски – Тенор; Мирослав Антовски – Тенор; Дратан Костадиновиќ – Бас; Александар Тарабунов – Тенор; Бобан Рајчиноски – Тенор; Виолета Шулајковска; Катерина Стојановска; Хелена Ангеловска; Александра Лазаровска В.; Ана Ројдева-Талевска; Зорица Иваноска; Анита Русевска; Симона Петровски. Извршен продуцент: Симона Угриновска Инспициент: Вукица Александрова Дизајнер на светло: Игор Ѓеоргиев и Милчо Александров Светло-мајстори: Дарко Младеновски, Владо Ќулавковски Видео-мајстор: Давор Черепналкоски Дизајнер на тон: Бојан Угриновски Тон-мајстор: Ташко Грујовски, Александар Арсиќ и Ненад Трпеновски Манипуланти на горен и долен погон: Васко Бојаџиски и Трајче Тасевски Дизајнер на шминка: Горан Игњатовски Фотограф: Роберт Јанкуловски Вајар: Ангел Петровски Суфлер: Тања Ивановска Гардеробери: Фиданчо Петровски, Валентина Чонкова, Светлана Апостолска и Скендер Бериша Перикери/Фризери: Бранка Пљачковска, Моника Грковска Реквизитери: Соња Крстевска и Исмаил Баки Декоратери: Боби Гелиќ, Христијан Стојмановски и Мартин Китановски Мјузиклот „ЧИКАГО“ се реализира со посебен договор со компанијата СЕМЈУЕЛ ФРЕНЧ, ИНКОРПОРЕИШН

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заврши „Фолк Фест Валандово 2024”, прочитајте кои се победниците

Со песната „Темјана”, музика на Ванчо Димитров, текст Огнен Неделковски и аранжман на Љупчо Соколовски, …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!