Почетна / Филм / Возбуда во француско-белгиската акција во недела на Телма

Возбуда во француско-белгиската акција во недела на Телма

Во февруари 1976 година, во Џибути (тогаш дел од француската територија на Афарс и Исас), сепаратистичките терористи зеле во заложништво школски автобус кој обезбедувал превоз за децата на француските војници.

Автобусот потоа се заглавил на стотина метри од границата со Сомалија, во Лојада. Француските власти потоа испратија единица снајперисти од француската национална жандармерија на местото на настанот. Овој тим ќе мора да изврши операција со висок ризик за да ги ослободи децата.

Оваа операција би го означила и почетокот на Националната интервентна група на жандармеријата (GIGN), создадена во 1973 година и реорганизирана „пролетта 1976 г.

📅 недела, 23 октомври
⏰ 19:45 – 15 минути војна, филм во француско белгиска продукција

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Француската драма ја стартува новата филмска сезона на МРТ

Легендарниот сценарист и режисер Коста Гаврас ни го прикажува Капитал, возбудлива и напната драма сместена …

error: Содржината е заштитена!